Bursa’da sunrooflu camiye büyük ilgi

Bursa’da kubbesi açılır kapanır sisteme sahip tek cami olan Safa Camii’ne vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Sunrooflu kubbe altında ferah bir ortamda teravih namazlarını eda eden vatandaşlar her akşam camiye akın ediyor.

Bursa’da sunrooflu camiye büyük ilgi

Türkiye’de ikinci, Bursa tek olan kubbesi açılabilen Safa Camii’nde kalabalık cemaate rağmen klima kullanılmayarak enerji tasarrufu yapılıyor. Toplamda 120 metrekarelik açılabilir bir sistem bulunduran cami, sunroof açıldığında gayet serin bir ortam oluşuyor.

Teravih namazlarının çok keyifli geçtiğini belirten Safa Camii imamı Ali Sevimli, “Camimiz toplamda bin 250 metrekare alan üzerine kurulu olup, alt katta çok amaçlı salonlar ve üst katta da 400 metrekarelik bir ibadet alanı var. Camimiz açılır kapanır kubbe bulundurması hasebiyle civar illerden, Bursa’nın içinden ziyaretçi akınına uğruyor. Ferah bir ortamda namaz kılmamızı sağlıyor. Türkiye’de bu sistemin olduğu ikinci camidir. Hem görsellikte hem de enerji tasarrufunda klima kullanmadığımız için bize avantaj sağlamış oluyor. İnsanların ferah bir şekilde ibadet etmelerini sağlıyor. Bu proje ile ilgili şu ana kadar Almanya’dan, ve yurdumuzun muhtelif yerlerinden gelerek projenin kopyasını istediler. Biz de memnuniyetle projenin krokisini vererek, Türkiye’de iki yerde olan bu sistemin yayılmasını istiyoruz. Adeta dışarıda namaz kılar gibi ibadetimizi ferah bir ortamda yapıyoruz” dedi.

Memnuniyetlerini dile getiren vatandaşlar ise “Ramazan’da bu tavanı açılır camiye gelip ibadetimizi yerine getiriyoruz. Ortam çok güzel, havaların aşırı sıcak geçtiği bu günlerde camide klima olmamasına rağmen doğal bir serinlik var. Doğal bir klima var burada. Tavanın açılmasıyla birlikte oluşan ferah bir ortamda ibadetimizi yapıyoruz dediler. Ayrıca caminin özel proje ile çizilen mihrabında da 2 ayrı kapı bulunuyor. Bu iki ayrı kapıdan merdivenle minbere çıkılabiliyor” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X