Bursa’da yerli otomobil sevinci

Türkiye’nin yerli otomobilinin 22 milyar liralık yatırımla Bursa’da yapılacak olması, ikinci büyük ihracat şehrinde sevinçle karşılandı.

Bursa’da yerli otomobil sevinci
HABERİ PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 milyar lira yatırımla, 5 farklı modelde, yılda 175 bin adet üretilecek elektrikli yerli otomobil için Bursa’nın tercih edildiğini kararını Resmi Gazete’de imzaladı.

300 beyaz yakalı nitelikli personel, 4 bin 323 mavi yakalının istihdam edileceği 22 milyar liralık yatırımın Bursa’da karar kılınması şehirde sevinçle karşılandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Yerli otomobil gurur yolculuğuna Bursa’mızdan çıkacak. Bursa’mıza hayırlı olsun. Bu önemli yatırım için şehrimizi seçen Sayın Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz” diye konuştu.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, “Bursamıza hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunarız” ifadelerini kullandı.

“Nitelikli ve yetişmiş insan gücü fazlasıyla var”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik de Bursa’nın Türkiye otomotiv ekosisteminin merkezi konumunda yer aldığına dikkati çekti.

Otomotiv üretimi için nitelikli ve yetişmiş insan gücünün Bursa’da fazlasıyla var olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Bursa’daki tedarik endüstrimiz çok güçlü, yeni bir yatırıma hızlı bir şekilde adapte olabilecek konumda ve kalitede. En önemli noktalardan biri de 60 yıldır Türkiye otomotiv endüstrisinin gelişiminde lider rol üstlenen Bursa’nın sektörde yaşanan büyük dönüşüm neticesinde elektrikli ve yazılım ağırlıklı yeni araç teknolojilerinde de ülkemizin üretim merkezi konumunda yer alacak olmasıdır. Yerli otomobilin Bursa’da üretilecek olması, Bursalı otomotiv üreticilerini endüstride küresel boyutta yaşanan dönüşüme daha hızlı adapte olmaları yönünde teşvik edecektir.” 

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay ise söz konusu kararla Bursa’nın “otomotivin başkenti” unvanının bir kez daha tescillendiğine işaret ederek, “Bursa, 1970’lerde başlayan otomobil üretim sürecinde, dünyanın en önemli kentlerinden oldu. Geçen 50 yılda, yan sanayide, çok önemli bir bilgi birikimi oluştu. Elektrikli otomobil üretimi, bu bilgi birikimini yeniden evriltme gücüne sahiptir. Umarım, atılacak doğru adımlarla Bursa sadece yerli otomobil için değil, dünyada elektrikli araçlar için üretim yapan bir merkez haline de dönüşür.” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerden destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz yerli otomobil konusunda üniversite olarak her türlü sorumluluk ve görevi üstlenmeye hazır olduklarını bildirdi.

Kentin otomotiv sektöründeki deneyim ve donanımına değinen Kılavuz, “Üniversitemiz, akademisyenleri ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü ile bu konuda verilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazırdır.” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise Bursa’nın hedef gösterilen hamlelerin daha da iyisini yapabilecek teknoloji, insan ve altyapıya sahip olduğuna değinerek, üniversite olarak yerli otomobil üretimi konusunda devletin, milletin yanında ve hizmetinde olacaklarını belirtti.

Bursa vekillerinden açıklamalar

AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, yaptığı açıklamada, kararın Bursa ekonomisinde bir dönüm noktası olacağını belirterek, “Bu karar, Bursa’da yeni istihdam demektir. Bu karar Türkiye’nin yatırımı, Türkiye’nin otomobili ve Bursa’nın başarısıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen de, “Cuma sabahına hayırlı haberle uyandık. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bursa Büyürse, Türkiye Büyür” diyerek duygularını paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X