Bursa’da yurtlara sıkı denetim

Adana’da yaşanan yurt yangınının Bursa’da da yaşanmaması için Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, yurtlarda yangın önlem denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Bursa’da yurtlara sıkı denetim

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Bursa’daki 127 yurtta incelemelerde bulundu. Bu incelemelerde kusurlu bulunan, eksiklik tespit edilen yurtlara ve ilgili ruhsat veren kurumlara uyarı ve bilgilendirmeler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Muhammed Emin Tarım, yapılan denetimlerin sonuçlarını yurt yetkililerine bildirildiğini belirterek, “Akabinde ilgili ruhsat veren kurumlarımıza da yazılı olarak bu raporlar iletiliyor. Yurtlarda tespit ettiğimiz yangın önlemleri açısından eksiklikler, öncelikle kaçış yollarıyla ilgiliydi. Bu kaçış yollarındaki yangın merdivenleri, yangın merdivenlerine ulaşımdaki kusurlar, kapıların uygunsuzluğu, merdivenlere ulaşımda pencerelerden veya kilitli kapılardan ulaşır vaziyette yapılan tespitler, merdivenlerin sağlıklı dış açık alana ulaşması gibi eksikler mevcuttu” diye konuştu.

Yurtlarda ilk uyarı sistemlerinin de çok önemli olduğunu belirten Tarım, “Yönetmeliğe göre gerekli olan duman algılama dedektörleri, alarm button siren sistemlerinin olması, yangının erken tespit edilmesi ve tahliye imkanlarının daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır” dedi.

Yangınların çıkışına etkili olan elektrik panosu, uygun olmayan kablo hatları, alev kaynağı olan doğalgaz kullanımı, ocak kullanımı, ısıtıcılar, kazan dairesi gibi noktalarda da eksiklerin tespit edildiğini anlatan Tarım, bu kusurların giderilmesi için gerekli önlemlerin alındığını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X