Bursa’da yüz yüze eğitimi bekleyen büyük tehlike!

Uzun bir aranın ardından ders başı yapacak olan öğrencilerin okullarına kavuşmasına sayılı günler kala tartışmalar sürüyor. Yüz yüze eğitimin vaka sayılarında artışa neden olabileceği endişesini taşıyan veli ve öğrenciler tedirginliği had safhaya ulaştı.

Bursa’da yüz yüze eğitimi bekleyen büyük tehlike!

HATİCE DAL
Bursa’da 1461 okulda, 283 bin 503 öğrenci 1 Mart itibari ile yüz yüze eğitime başlıyor. İlkokulların tüm kademelerinde, 8 ve 12. sınıflarda başlayacak olan yüz yüze eğitimler, eleştirileri de beraberinde getirdi. Öğrencilerin okulları doldurmalarıyla birlikte vaka sayılarında ciddi artış yaşanacağından endişe eden eğitim sendikaları, Bursa’nın yüz yüze eğitim için hazır olmadığını belirtti. Velilerin çocuklarının okula gitmeyeceğine dair verdiği dilekçelere bağlı olarak bu rakamın değişeceği tahmin ediliyor.

“ÖĞRETMENLER DAHA ÖNCE AŞILANMALIYDI”…
Yüz yüze eğitime başlanması adına Bursa’da hazırlıkların yetersiz olduğunu kaydeden Eğitim-İş Şube Başkanı Yeliz Toy, “Personel ataması yapılmadı, hijyen konusunda okullara destek sağlanmadı, somut bir çalışma göremiyoruz” dedi. Okullardaki yoğunluğun endişe verici olabileceğini ve dersliklerin yetersiz kalacağını da vurgulayan Toy, “Öğretmen aşılamalarında köy okullarında kadrosu olan öğretmenlerin bir kısmı randevularını yeni aldı onların bile tamamı alamadı. 1 Mart’ta eğitime başlayacak öğretmenlerimiz ise aşılı olarak başlamayacak, bir de bunun tamamlanması varki koruyucu olabilsin. Bu şartlarda ne yazık ki başlıyoruz. Aylardır söylüyoruz, sağlık çalışanlarının hemen ardından eğitimciler aşılanmalıydı. Okulları güvenle açabilirdik o zaman. Önlemler alınmadı biz endişeliyiz ” diye konuştu.

“EĞİTİMCİLER RİSK ALTINDA”
Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre okullarda bulunan personel dinlenme alanların ciddi bir virüs ortamı oluşturduğuna da işaret eden Toy, “Öğrencinin taşıyıcılığı ve öğretmenlerin bir arada bulunması vakaları ciddi derecede arttıracaktır. Ayrıca toplu taşıma araçlarında da bir yoğunluk oluşturulacak. Bir öğretmen odasında ortalama 50 öğretmen bulunuyor, 130 öğretmeni bulunan okullarımız bile mevcut. Öğretmenler büyük bir risk altında” ifadelerini kullandı. Bursa’da kontrol altına alınan vaka sayılarının liselerde başlayacak olan sınavlarlar birlikte kontrolden çıkabileceğinden endişe eden Toy, yeniden başa dönme riskinin mevcut olduğunu vurguladı. Toy, “Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sınavlar iptal olsun çağrısına kulak tıkayan bir Milli Eğitim Bakanlığı var. Bu kadar büyük bir çağrıya sessiz kaldılar. Ortaokullarda sınav yapılmıyor, üniversiteler de çevrimiçi sınavlar oluyor ancak liselerde sınavsız bir sistemin çökeceği düşünülüyor. Bulaş riskinin yanında bir gerçek daha var öğrenme kaybı pek çok alanda ortaya çıkmışken öğrenciler sınav olacaklar” şeklinde konuştu.

“PERSONEL TEHDİT OLUŞTURUR”

24 Şubat’ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından öğretmenlere aşılamanın başladığını ilan etmesinin ardından Bursa’da aşılamanın henüz başlamadığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Fatih Gümüş, şehirde yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte derslik sıkıntısının yaşanacağını ifade etti. Okullarda gerekli hijyen önlemlerin alındığını, hijyen konusunda sorun yaşanmayacağını düşündüklerini de dile getiren Gümüş, “Ancak okullarda yaşanan bir personel problemi var. Okullarda İŞKUR ile çalıştırılan temizlik elemanları, okulların açılması ertelenince sağlık kuruluşlarında görevlendirildi. Bu personelin geri dönmeleri taktirde okul ortamında oluşabilecek salgın tehditi göz önünde bulundurulmalı” dedi.

“BURSA HAZIR DEĞİL”
Geçtiğimiz dönem yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte vaka sayılarında bir artış yaşandığını bunu baz alarak vaka artışının yaşanabileceğinin de altını çizen Gümüş, “En azından eğitim çalışanlarının aşılanması tamamlanmadan yüz yüze eğitimi sakıncalı buluyorum. Şehir içindeki insan sirkülasyonunu göz önüne aldığımızda vaka sayılarında artış tehditi devam ediyor. Bursa için yüz yüze eğitime geçiş için çokta acele edilmemeli. Yüz yüze eğitime geçilmesi istendik bir şey ancak bunun için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bursa yüz yüze eğitime şuan için hazır değil. Ayrca, liselerde yüz yüze başlayacak sınavlar da yapılmamalı. Uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar öğrencilerin sınav puanlarına yansıyacaktır” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X