Bursa’daki okullar depreme dayanıklı mı? Bursa’nın vekili Öztürk Meclis’e taşıdı…

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Valiliğin Bursa’daki okulların deprem dayanıklılık test sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmamasını Meclis gündemine taşıdı.

Bursa’daki okullar depreme dayanıklı mı? Bursa’nın vekili Öztürk Meclis’e taşıdı…

CHP Bursa Milletvekili Öztürk’ün basına geçtiği haber şöyle;

Merkez üssü Gemlik olmak üzere 4 Aralık günü meydana gelen 5,1 ve 4,5 büyüklüğündeki depremler Bursa ve çevre illerde büyük endişe ve korkuya neden oldu. Bazı binalarda deprem nedeniyle hasar meydana geldi. Yıkılmaya yüz tutmuş olduğu belirlenen ve bu konuda bakanlıkla yazışmaları yapılan Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu’nda ise öğrenci ve öğretmenlerin can güvenliği hiçe sayılarak eğitime devam edildi.

Öğrenci ve velilerin yaşadığı mağduriyeti gündemine alan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Bursa’daki okulların deprem dayanıklılık test sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından cevaplanmak üzere verdiği soru önergesinde Öztürk, Valilik tarafından 2015 yılından bu yana 150 okula yapılan deprem dayanıklılık test sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmadığını belirtti.

150 okuldan 13’ünün 2017 yılında, 24’ünün 2020, 12’sinin ise 2023 yılında yıkım kararı nedeniyle tahliye edildiğini ifade eden Öztürk, bakanlığa şu soruları yöneltti:

1. 2015 yılından bu yana süren 150 okula yapılan deprem dayanıklılık test sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmamasının neden/nedenleri nedir?

2. Bursa’da 2015 yılından bu yana kaç okulda deprem dayanıklılık testi yapılmıştır?

3. Deprem dayanıklılık testi sonucuna göre gerekli müdahaleyi bekleyen kaç okulumuz vardır?

4. Yüzlerce öğrencisi, öğretmeni ve çalışanı ile can güvenliğinden yoksun bir şekilde eğitim görülen Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu’nda, basında yer alan kolonları dökük ve yıkılmaya yüz tutmuş okul binası için gerekli yazışmaların yapılmasına rağmen eğitim neden devam etmektedir?

5. Mudanya Hatice İsmail Hakkı Kayan Ortaokulu için Bakanlığınızın tasarrufu ne olacaktır?

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X