Bursa’dan Elazığ’a 10 bin kişilik aşevi

Büyükşehir Belediyesi, depremle sarsılan Elazığ’da günde 10 bin kişiye sıcak çorba ve gıda servisi yapacak bir aşevi kuruyor.

Bursa’dan Elazığ’a 10 bin kişilik aşevi
HABERİ PAYLAŞ

Elazığ ve Malatya’daki depremlerde vatandaşın yaralarının hızla sarılması için seferber olan Büyükşehir Belediyesi, iştiraklerden toplanan ve içerisinde gıda, giyim, hijyen maddeleri bulunan yardım malzemelerini dün belediye önünden Elazığ’a gönderdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, katıldığı uğurlama törende yaptığı konuşmada, deprem yaşanır yaşanmaz vakit kaybetmeden Elazığ Valisi Çetin Oktay Yıldırım, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile irtibata geçerek, ihtiyaçları belirlediklerini söyledi. Aktaş, ‘‘Bir TIR içme suyu, Bir TIR gıda maddesi ve bir TIR da temizlik maddesi yüklü araçları yola çıkardık” dedi.

HER GÜN SICAK YEMEK…

Aktaş, Elazığ’da depremzedeler için her gün 10 bin kişiye sıcak çorba ve yemek servis edecek aşevini kuracaklarını ifade etti. Bununla birlikte BESAŞ’a ait gıda yüklü mobil aracın da yardım için bölgeye gönderildiğini belirten Aktaş, ‘‘İtfaiye arama-kurtarma ekiplerimiz, araçlarıyla birlikte deprem bölgesindeki çalışmalara destek verecek. Depremden etkilenen vatandaşlarımız için psiko-destek ekibimizi de yola çıkardık. Çocuklara oyuncak temin edilmesine kadar, her türlü hazırlığı yaptık” diye konuştu.

BÖLGEYE ÜCRETSİZ ULAŞIM…

Aktaş, Bursa’da yaşayan Elazığ ve Malatyalılara ‘afet bölgesindeki yakınlarına ulaşmaları için’ ücretsiz otobüs tahsis etmeye de hazır olduklarını dile getirdi. Hemşeri dernekleri aracılığıyla duyuruların yapıldığını anlatan Aktaş, ‘‘Gitmek isteyen vatandaşlarımız varsa -ki bir otobüs gönderdik- Alo153, 0224 716 1150 ve 444 1600 numaralı telefonlardan bize müracaatta bulunabilirler. Ayrıca bize Bursalı hemşerilerimizden ‘ben de yardım etmek, bir şeyler yapmak istiyorum’ şeklinde telefonlar geliyor. Bu noktada düşüncesi olanlar lütfen bizimle irtibata geçsinler” ifaresini kullandı.

ALT VE ÜSTYAPI BAKIM-ONARIM SEFERBERLİĞİ

Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Genel Sekreter Ulaş Akhan başkanlığında kriz masası oluşturduklarını belirten Alinur Aktaş, yakında kendisinin de bölgeyi ziyaret edeceğini söyledi. Aktaş, ‘‘Deprem bölgesinde herhangi bir karışıklığa neden olmamak için yardım malzemelerini ve bundan sonra yapılacak çalışmaları koordine etme noktasında yetkililerle birlikte çalışıyoruz. Kurtarma faaliyetleri sonrasında, alt ve üstyapı bakım-onarım çalışmaları için mühendis ve teknisyenlerimizden oluşan 3 ekibimiz de deprem bölgesinde olacak. Tüm imkanlarımız seferber” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X