Bursa’dan gıda ihracatında atılım sinyali

Gıda sektörünün en önemli üretim ve ticaret merkezleri arasında bulunan Bursa, ihraç pazarlarında daha etkin ve güçlü bir konuma ulaşmak için harekete geçti.

Bursa’dan gıda ihracatında atılım sinyali

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Ekonomi Bakanlığı destekleriyle hazırladığı Gıda Ur-Ge Projesi kapsamında ilk alım heyeti organizasyonu gerçekleştirildi. Yabancı firmaların ilgisi Bursalı firmaların yüzünü güldürdü. Sektör temsilcileri ihraç pazarlarında yeni bir atılımın sinyalini verdi. 

BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Gıda Ur-Ge projesi kapsamında ilk alım heyeti organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. 20 ülkeden 160 firmayı büyük bir titizlikle seçtiklerini ifade eden Kuş, ”Ekonomi Bakanlığımızın da destekleriyle çok önemli firmalar davetimize icabet ettiler. Yapılan görüşmelerle ve fabrika ziyaretleriyle Türk gıda sektörüne önemli bir katkı sağlayacağımızı umuyorum. BTSO olarak sektörümüzün yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi. 

FİRMALARIMIZI ÇOK BEĞENDİLER

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur ise, Bursa’nın dondurulmuş gıda, süt ürünleri ve meyve suyunda Türkiye’nini toplam üretimin yüzde 60’ından fazlasını karşıladığına vurgu yaptı. 

Dışa açılma konusunda sistematik bir yaklaşımları olmadığını belirten Onur, ”Bugün Körfez ülkelerine baktığımızda raflarında Yunan, İspanyol ve İtalyan firmalarının ağırlığını var. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. Raflara Türk ürünlerini yerleştirmek istiyoruz. Buraya gelen işadamlarına tesislerimizi de inceleme fırsatı sunduk. Hijyen standartlarımızı, Türk gıda sektörünün ulaştığı noktayı gösterdik. Gelen heyetler, firmalarımızı çok beğendiler. Ürünlerin beklentilerinin üzerinde olduğunu ifade ettiler. Türk ekonomisine duyulan güvenlerini de dile getirdiler. Gıda sektörümüzün önemli bir atılım yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X