Bursa’dan TBMM’ne acil çağrı: Türkiye yanıyor…

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, devam eden orman yangınları nedeniyle TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Bursa’dan TBMM’ne acil çağrı: Türkiye yanıyor…

Hatice DAL
İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısıyla ülke gündemini değerlendirdi.

Türkiye’nin güneyinde çıkan yangınlar nedeniyle İYİ Parti olarak TBBM’yi olağanüstü toplantıya çağıran Tatlıoğlu, “İçinde bulunduğumuz durumun bir tek ana başlığı var, Türkiye yanıyor. Bini geçen noktada 100 bin hektarın üzerinde orman, tabiat varlığımız yandı, 9’a yükselen can kaybımız var. TBMM bu durumda toplanmayacaksa hangi durumda toplanacak? Milletin vekilleri bu meseleyle ilgili konuşmalıdır. Türkiye bir daha böyle bir felaketle karşı karşıya kalırsa her anlamda hazırlıklı olmalıdır. Meclise, orman kundaklamanın terör eylemi sayılacağı kanun teklifini sunacağız” dedi.

“SIFIR UÇAKLA YANGINA MÜDAHALE”…
2 yıl önce İzmir’de yaşanan yangınlar esnasında yangın uçaklarıyla ilgili ciddi tartışmaların gündeme geldiğini de hatırlatan Tatlıoğlu, “Aradan 2 yıl geçmesine rağmen artan uçak sayısı sadece sarayda yaşayanların emirlerine amede olanlarda artımış. Türkiye sıfır uçakla yangın söndürme mücadelesi verdi. Orman yangınlarında ‘uçak yok’ demek bir savaşa barutsuz girmek gibidir. Büyük bir eksikliktir. Türkiye’ye Avrupa’dan gelen uçakların benzerleri THK’nın hangarlarında yatmakta olan uçaklardan. Milletimiz hem malını hem de canını kaybederken, bir yandan da yangınları söndürmek için mücadele veriyor. Bakanlar ise sadece bakıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da miting edasıyla vatandaşlara çay paketi atıyor” şeklinde konuştu.

“TEMA KAMPANYA BAŞLATSIN”…
Yangın bölgelerinde İYİ Parti ilçe başkanlıkları üzerinden yardım kampanyaları düzenlediklerini de kaydeden Tatlıoğlu, “TEMA Vakfı da sorumluluk almalı. TEMA bu işi tamamen ve kısmen üstlenmeli. Bu amaçla yangın söndürme uçak kampanyası başlatırsa, ben bir maaşımı TEMA Vakfı’na bağışlayarak katkıda bulunacağım” dedi.

‘Siyasal iklim değişmeli’
Türkiye’nin siyasal ikliminin değiştirmesi gerektiğine dikkat çeken Tatlıoğlu: “Sınırlarımızı koruyamıyoruz, herkes istediği yerden ülkeye girebiliyor. Kadınlarımızı koruyamıyoruz, katlediliyorlar. Gençlerimizi koruyamıyoruz, en yüksek uyuşturucu bağımlı oranları Türkiye’nin şehirlerinden çıkıyor. Vatandaşımızı koruyamıyoruz, açlık sınırının altında bir asgari ücretle evden çıkamaz hale geldi. Ormanlarımız, ekonomimiz ve canımız yanıyor. Türkiye’nin bu siyasal iklimini en kısa sürede değiştirmemiz gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X