Bursalı 2 genç piyanistten büyük başarı

İspanya’nın Tenerife kentinde, 26-31 Ekim tarihleri arasında yapılan uluslararası müzik yarışmasına katılan Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi öğrencilerden 17 yaşındaki Damla Koşar birinci, 19 yaşındaki Elif Sinan ikinci oldu.

Bursalı 2 genç piyanistten büyük başarı
HABERİ PAYLAŞ

Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi piyano öğretmenlerinden Elena Çekiç’in koçluğunda yarışmaya hazırlanan Damla Koşar ve Elif Sinan, Rus, Alman, İsveçli, Azeri, ABD’lilerin de yer aldığı toplam 16 ülkeden yarışmacının yer aldığı yarışmada solo piyano dalında dereceye girmeyi başardı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın 11’inci sınıf öğrencisi olan ve Elena Çekiç’ten ders alan Damla Koşar, yarışmaya iyi hazırlandıklarını belirterek, “Tenerife’ye yirmi dört saatlik yorucu bir yolculuğun ardından ulaşmıştık. Yorgunluğu atlatmamız ve motivasyonumuz konusunda Elena öğretmenimizin büyük çabası oldu. Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano yarışmasına az bir zaman kaldı. Bence bu yılın en önemli organizasyonu yapılacak Bursa’da. Yani benim de daha fazla çalışmam gerekecek” dedi.

Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi olan Elif Sinan da Tenerife’deki yarışmanın ilk uluslararası deneyimi olduğunu belirterek, “Gerek üniversite hocalarım gerekse piyano koçum Elena Çekiç’ten bu konuda büyük destek gördüm. Yarışmadan önce yaşadığım heyecanı tarif edemem. Benim için diğer ülkelerden gelen yarışmacılarla kurduğum diyalog en az aldığım derece kadar önemli. Artık piyano da seviyemi daha iyi görebiliyorum. Daha iyisini yapabilirim. Yarışmak için değil kendim için yapacağım. Bursa yarışması bu anlamda oldukça önemli” dedi.

Dereceye giren öğrencilere eğitim veren Akademix Güzel Sanatlar piyano eğitmen koçu Elena Çekiç iki yıldır dünyanın birçok ülkesinde yarışmalara katıldıklarını belirterek, “Türkiye’de gerçekten çok güzel yetenekler var, ama uluslararası organizasyonlara pek katılmıyorlar. Avrupa’da sekizinci sınıfa gelen bir öğrenci ortalama üç uluslararası organizasyonda yer alıyor. Müzik sadece belli sınırlar içerisinde yapılacak bir aktivite değildir, diğer kültürlerle buluşunca anlam kazanır. Yani müziğin sınırı yoktur. Uluslararası organizasyonlardan bir tanesi ki bana göre bu alanda 2016’nın en önemli piyano yarışması ve müzik festivali Aralık ayında Bursa’da yapılacak. Buradan alınacak bir katılım belgesi bile çok önemlidir. Türkiyeli piyanocular yarışmaya, olmazsa istedikleri enstrümanla festivale mutlaka katılım sağlasınlar. Vizyonlarının olumlu yönde değiştiğini görecekler” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X