Bursalı Aktaş’tan ‘bor’lu yalıtım

Hava süspansiyon sistemlerinin yanı sıra yapı malzemeleri alanında da faaliyet gösteren Bursalı Aktaş Holding, bor madeninden çatı yalıtımı gibi alanlarda kullanılmak üzere radyasyon ve güneş ışınlarını geçirmeyen kauçuk membran üretmeyi başardı.

Bursalı Aktaş’tan ‘bor’lu yalıtım

Rezervinin büyük bölümü Türkiye’de bulunan bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen ve özellikle hastanelerdeki radyoterapi odalarında radyasyona karşı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaya başlanan madde, çatı yalıtımına da girdi.

Bor madeninin saflaştırılmasıyla ortaya çıkan 9 su molekül yapısına sahip sodyumpentaborat maddesini, 7 su moleküle düşürmeyi başaran ve bu buluşunu Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil ettiren Balıkesir’de kurulu Ar-Ge şirketi, söz konusu maddeyi farklı bir alanda daha kullanıma açtı. Bursa’da hava süspansiyon sistemleri ve yapı malzemeleri alanında faaliyet gösteren Aktaş Holding, bu maddeyi kullanarak çatı yalıtımı gibi alanlarda kullanılmak üzere radyasyon ve güneş ışınlarını geçirmeyen kauçuk membran üretmeyi başardı. Elde ettiği malzemeyi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde test ettiren holding, yüzde 97,7 oranında radyasyon geçirmezliği sonucuna ulaştıklarını açıkladı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, söz konusu kauçuk membran malzemenin yeni bir ürün olduğunu belirtti. Bu alanda çok önemli ilerleme kaydettiklerini anlatan Aktaş, ”Bu membranlar, ozon tabakasının radyasyon etkilerini azaltıcı bir malzemedir. Faruk Durukan Bey’in elde ettiği çok önemli bir maddenin katkısıyla bu ürünü elde etmeyi başardık. Ürünümüzü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda test ettirip belgelendirdik. Artık Türkiye’nin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bir adım ilerde olduğunu inşallah herkese göstermiş olacağız” diye konuştu.

UYGUN FİYATLA KISA SÜREDE PİYASADA

Aktaş, söz konusu malzemenin önceden kurşun kullanılarak üretildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: ”İnsan sağlığına önemli olumsuzluklar oluşturan kurşun malzemeyle, ağır ve kalın biçimlerde yapılmıştı. Bu yeni ürün, kurşundan uzak, insan sağlığını olumsuz etkilemeyen, çok rahat elastomer, esnek ve her yere uygulanabilir bir malzeme olarak üretildi. Ürünün ticarileştirilmesini de gerçekleştirdik. Kurşun malzemenin maliyetini ve insan sağlığını göz önünde tuttuğumuzda, kurşunun maliyetine göre çok ucuz. Bu malzeme çok uygun bir fiyatla kısa sürede piyasada olacaktır.”

ASLINDA SESSİZ BİR DEVRİM OLUYOR

Edremit’te kurulu Ar-Ge firmasının sahibi Faruk Durukan, bor madenini saflaştırarak elde ettikleri ara ürünün kullanım alanlarının arttığını söyledi. Bor türevli radyasyon geçirmez duvarların ardından, şimdi de çatı kaplaması şeklinde kauçuk maddeye uygulanan bir malzeme elde edildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Ürünümüzü alan firma, bu başarısını Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda test ettirdi. Aslında sessiz bir devrim oluyor. Dünya eskiden böylesine büyük gelişmeleri Türkiye’den izleyemiyordu ama bundan sonra izleyecek. Dünya biliminin yapamadıklarını yapıyoruz. Dünyadaki problemler Türkiye’den çözüm bulacak. Bu yaptığımız çalışma, gelişmiş ülkelerin yapamadığı bir olaydı. Bu kadar önemli malzeme, daha önce kurşun ile yapılıyordu. Bu malzemeler kullanıldıkça ozon tabakamız deliniyordu, maliyetli ve sağlığa zararlıydı. Bundan sonra dünya, gelişen değil, gelişmiş ülke olarak Türkiye’yi görecektir.”

SAVUNMA SANAYİNDE DE KULLANILABİLİR

Radyasyon geçirmeyen kauçuk membran malzemenin, güneş ışınlarından korunmak amacıyla çatı ve benzeri kapmalarında, sağlık sektöründeki radyoloji odalarında, savunma sanayinde, askeri kıyafetlerin yapımında kullanılabileceği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X