Bursalı Didem’e nefes olma zamanı

Küçücük omuzlarının taşıyamayacağı kadar ağır bir yükün altında yaşamak zorunda kalan 2 yaşındaki SMA’lı Didem için zaman daralıyor. 1 yıldır ölüm kalım savaşı veren minik Didem’in yaşaması için 2 milyon 132 bin Euro’ya ihtiyacı var.

Bursalı Didem’e nefes olma zamanı

HATİCE DAL

Bursa’da yaşayan Figen- İsa Demir çiftinin 2 yaşındaki kızları Didem, 1 yıldır ölüm kalım savaşı veriyor. Geçtiğimiz yıl Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip1 teşhisi konan Didem, kendisini hayata bağlayacak yardım eli bekliyor. Minik Didem’in yaşıtları gibi koşup oynaması için gerekli olan tedavi Macaristan’da sağlanabiliyor. Zolgensma adındaki ilacı alabilirse iyileşme ihtimali yüzde 95 olan Didem’in bu ilaca ulaşabilmesi için 2 milyon 132 bin Euro’ya ihtiyacı var. Ancak solunum cihazına bağlı olarak nefes alabilen Didem için zaman daralıyor, trakeostomi yapıldığı takdirde ilacı alma ihtimali ortadan kalkacak. İlaca kendi imkanları ile ulaşamayacak olan Demir ailesi, Didem için kendi imkanlarıyla bağış kampanyası başlattı. Şu ana kadar sadece 13 bin Euro toplantı. Açılan hesap üzerinden dünyanın her yerinden bağış yapılabilir. Didem’in yaşaması hayırseverlerin elinde.

“BİR ANNE OLARAK YALVARIYORUM”

Ölümcül kas hastalığı teşhisi konulan Didem’in gözü yaşlı annesi Figen Demir, evladının şu anda ciddi anlamda solunum sıkıntısı yaşadığını, belirterek, yaşama solunum cihazına bağlı tutunabildiğini söyledi. Didem’in hastalığının çok fazla ilerlediğini Türkiye’de aldıkları tedavinin sadece hastalığın seyrini değiştirdiğini kaydeden acılı anne, “ABD ve Avrupa ülkelerinde bu hastalığın kesin tedavisi var. İyileşme ihtimalinin yüzde 95 olduğunu söylüyorlar. Evladımın yaşaması için sonuna kadar savaşacağım. Hayırseverlere sesleniyorum. Benim yerime kendinizi koyun ve Didem’i kendi evladınız gibi görün. Kimsenin beni anlamasını bekleyemem ama vicdan sahiplerine sesleniyorum. Didem’in zamanı kalmadı ve size ihtiyacı var. Didem solunum sıkıntısı olan bir çocuk olduğu için her an kalbi durabilir” diye konuştu.

“TOPLUMUN İNSANLIK SINAVI”

Sözlerin kifayetsiz kaldığı zamanlar yaşadıklarını da dile getiren anne Figen Demir, “Anne olarak yalvarıyorum, evladım bu şansını kaybetmeden bu tedaviye ulaşmasına yardımcı olun. Benim çocuğumun yaşaması tamamen sizlerin elinde. Evladımın sesi olun. Tedavi olduğu takdirde zamanla diğer çocuklar gibi yaşamaya başlayacak. En önemlisi cihazlardan kurtulacak” şeklinde konuştu. Bu olayın toplumun insanlık sınavı olduğunu vurgulayan Baba Demir ise, “Bu yavruların gözlerimizin önünde kaybolmasına göz yumarsak tüm insanlığı ölüme terk ederiz. Bundan önce bu hastalığı yaşayan çok evladımız çözüme ulaşamayarak yaşamını yitirmiş. Benim çocuğum ve nicelerinin tedaviye ulaşabilmesi tek temennimiz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X