Bursalı doktorun başarısı, Amerikalıları şaşkına çevirdi

Amerika’da “En Değerli Bilimsel Araştırma Ödülü” kazanan Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniği Başasistanı Dr. Evren Dilektaşlı, çalışmasına Amerikalıların özendiğini söyledi.

Bursalı doktorun başarısı, Amerikalıları şaşkına çevirdi

Amerikalı doktorların, “Bunu biz nasıl düşünmedik” dediklerini belirten Dr. Dilektaşlı, “İnşallah bunun devamını da getirmeyi düşünüyorum. Bu çalışmanın devamını Türkiye’de yapacağım.” dedi. 

Ekim ayında Amerika Birleşik Devletlerinin Chicago kentinde dünyanın en büyük cerrahi derneği “American College Of Surgeons” tarafından düzenlenen ACS 2015 kongresinde Dr. Evren Dilektaşlı, travma, cerrahi yoğun bakım, obezite ve acil cerrahi alanlarında yaptığı bilimsel çalışmalar nedeni ile 2015 yılının en değerli bilimsel araştırması “Excellence In Research Award” ödülü verildi.  Ödülü Türkiye’ye getiren Dr. Evren Dilektaşlı, başarı hikayesini şöyle anlattı:

“ÖDÜLÜ TÜRKİYE’YE GETİRDİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

 

“Orada çalışmalarımız travma, acil cerrahi ve yoğun bakım konusundaydı. Birinci çalışma oldu kongrede, bunu gururla, mutlulukla söylüyorum. Travma ve acil cerrahide yılın en iyi çalışması oldu. Böyle güzel bir ödülü Türkiye’ye getirdiğim için çok mutluyum. Tabi zorluklar oldu. Oraya alışmak gibi sorunlar, bir yıl gibi bir süre kalacaktım çünkü. Ama şuanda yaptığım çalışmaların getirilerini, mutluluklarını gördükçe çok mutlu oluyorum. Bu ödülü Bursa’ya ve Türkiye’ye kazandırdığım için çok mutluyum.”

“ÇOK BASİT BİR YÖNTEM”

Bir çalışmaya ödül aldığını ancak birçok çalışma ile kongrede yer aldığını ifade eden Dr. Deliktaşlı, şöyle devam etti: “Yaptığımız çalışma özellikle travma nedeniyle başvuran hastalarda, acil yoğun bakımda takip edilen hastaların gidişatlarını, yani mortalitelerini, mobilitelerini, komplikasyonlarını daha önceden fark etmemizi sağlayacak çok basit bir yöntem. Aslında bu yöntem çok daha önceden kullanılıyordu ortopedide, beyin cerrahide ama travmada hiç kullanılmamış. Ve bu yöntemin travmadaki etkileri çok yüksek saptandı. Yani, hastalarımızın gidişatını yoğun bakımda daha kolay ve daha erken değerlendirebilecek bir tedavi metodu, bir bio marker ürettik. Daha doğrusu üretilen bir şeyi biz sunduk.”

“AMERİKALILAR HAYIFLAN​DI”

Bu yöntemin çok başarılı olduğunu vurgulayan Deliktaşlı, “Ama bu çok başarılı oldu çünkü Amerika’da da birçok insan ‘bunu biz nasıl düşünmedik’ diye çoğu insan hayıflandı. Çok keyifli. İnşallah bunun devamını da getirmeyi düşünüyorum. Bu çalışmanın devamını Türkiye’de yapacağım. İnşallah hastanemizden böyle bir çalışmanın prospektüs datalarını oluşturup göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

AŞKIN: BAŞKA ÖDÜLLERDE ALMAK İSTİYORUZ

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise Dr. Evren Dilektaşlı’nın Amerika’daki çalışması ile 4 bin çalışma arasından birinci olduğunu hatırlatarak, “Biz Eğitim ve Araştırma hastanesi olarak eğitim ve araştırmaları öteden beri destekliyoruz. Bu anlamda bir uluslar arası dergi de çıkartıyoruz. Arkadaşlarımızı da teşvik ediyoruz. Evren, ilk ürünümüz oldu. İnşallah diğer doktor arkadaşlarımızı da teşvik eder. Başka ödüller de almak istiyoruz ve alacağız inşallah.” diye konuştu. 

TUTANÇ: TÜRK HEKİMLERİNİN NE ÖDÜLLER ALACAĞINI GÖREBİLİYORUZ

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Murat Tutanç da Dr. Evren Dilektaş’ın devlet ve hastane tarafından desteklendiğini belirtti. Tutanç, “Tıpkı Nobel ödülünü alan hekimimiz gibi Türk hekimlerini desteklediğimiz zaman nerelere ulaşacağın, nasıl başarılara ulaşacağını, ne ödüller alacağını görebiliyoruz.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X