1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursalı eski dostların Antalya'da 'turizme sihirli değnek' buluşması
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursalı eski dostların Antalya'da 'turizme sihirli değnek' buluşması

A+A-

ANTALYA

İşin tören ritüeli tarafının Türkiye'de bilinmemesi gayet doğal. Rusya devlet geleneği açısından son derece önemli kritik ayrıntıya Azerbaycan Başbakan eski Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov dün Antalya'da dikkat çekti.

Dedi ki

"Kremlin'deki törenlerde konuşma süresi 3 dakika, bilemedin 4 dakikadır. Bugüne kadarki en uzun konuşmayı Cavit Çağlar yaptı, tam 11 dakika 20  saniye konuştu."

Şunu vurguladı:

"Bu konuşma, Kremlin konuşmaları arasında bugüne kadarki rekordur."

Sözlerini de şöyle tamamladı:

"Kremlin'de ilk kez bir Türk için çok büyük tören oldu. Cavit Beye büyük hürmet edildi."

1.-yazi-icin-1.-foto-cavit-caglar-antalya-valisi-munir-karaloglu-ziyareti.jpgİşte...

Haydar Aliev döneminin önemli ismi, Rus devlet yapısının da vazgeçilmezleri arasında yer alan Abbas Abbasov bu özel değerlendirmeyi dün Antalya'da bir anlamda "Bursalı eski dostların buluşması" haline dönüşen ziyaretlerde dile getirdi.

O ziyaretler...

Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi için büyük çaba harcayan ve iki ülke arasındaki buz dağlarının erimesiyle sonuçlanan girişimleri başlatan, bu çabası nedeniyle de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Rusya Devlet Dostluk Nişanı ile ödüllendirilen Cavir Çağlar'ın turizmcilerle buluşmak için geldiği Antalya'da gerçekleşti.

Çağlar'a, tıpkı 25 gün önce Moskova'da olduğu gibi Dağıstan eski Cumhurbaşkanı ve Putin'in Hazar Denizi Bölgesi Özel Temsilcisi olan Ramazan Abdülatipov ile Azerbaycan Başbakan eski Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov eşlik etti.

Heyette...

Kaya Oteller zincirini sahibi olan Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya ile babası Kaya Holding Kurucusu Burhanettin Kaya da yer aldılar.

İlk ziyaret...

3 farklı süreçte Bursa'da değişik rütbelerde toplam 10 yıl görev yapan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'ya gerçekleştirildi.

İşte...

Bugün Akdeniz bölgesi turizmcilerinin de mutluluğu olarak yansıyacak duyguyu o ziyaret sırasında Uzunkaya dile getirdi:

"18 yıl önce benim Bursa'da görev yaptığım dönemde Türkiye adına heyecan veren bir harekete imza atmıştı. Bugün de Antalya bölgesi için daha da anlam taşıyan bir gelişmeye sihirli dokunuşuyla katkı koydu."

Şunu da ekledi:

"Rus turistler bölgemiz için çok önemli. Sürecin iyileştirilmesindeki çabaları için Cavit Çağlar Bakanımıza vefa borcumuz var."

Bir de küçğk gözlem paylaştı:

"Biz Cavit Beyi tanıdığımızda Bakan değildi. Sonra Bakanlık yaptı ve ardından tekrar işadamlığına döndü. Ama ilk tanıdığımızla bugün arasında hiç fark yok. O gün nasılsa, bugün de öyle."

Bu sözlerin ardından da, Antalya turizmini rahatlatan sürece katkıları nedeniyle Cavit Çağlar'a, Ramazan Abdülatipov'a ve Abbas Abbasov'a üzerinde Antalya'yı temsil eden Yivli Minare, Akdeniz ve arkasında Toroslar figürlerinin yer aldığı birer plaket takdim etti.

Oradan da...

Hep birlikte, Bursa'ya 3 yıl Vali olarak hizmet eden bir başka eski dostu ziyarete geçildi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun tarihi binadaki makam odasında gerçekleşen Antalya'daki ikinci eski dostlar buluşması anıların canlandırıldığı ve yaşanan sürecin konuşulduğu çok özel bir ortama dönüştü.

Gece de...

Antalya Valisi Münir Karaloğlu konuklarını akşam yemeğinde ağırladı.

 

Antalya turizminden teşekkür plaketi

 

2.-yazi-icin-2-foto-cavit-caglar-antalya-emniyet-muduru-celal-uzunkaya-ziyareti-ve-plaket.jpgKayıtlara göre... 2016 yılında Antalya'ya gelen turist sayısı 6 milyonken, 2017 yılının ilk 10 ayında bu rakam 10 milyona yükseldi. Yüzde 60 oranındaki artışın büyük bölümünü de Rus turistler oluşturuyor.

İşte...

Antalya hatta Akdeniz bölgesi için böylesine önemli olan Rus turistlerin dönüşü iki ülke arasında bozulan ilişkileri onaran girişimle sağlandı.

Nitekim...

Antalyalı turizmciler de bugün, o barışı sağlayan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'a teşekkür plaketi verecekler. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katılacak.

 

Antalya'da Çağlar'a özel protokol

 

Türkiye ile Rusya arasındaki krizi sona erdiren girişimleri yapan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, bu olumlu havayla birlikte Rus turistlerin de Antalya'ya dönmelerinin önünü açtı.

Bir anlamda...

Antalya ekonomisini de krizden çıkardı. Zaten Akdeniz bölgesi adına bu nedenle plaket verilecek.

İşte...

Ödülünü almak için geldiği Antalya'da Çağlar kentte büyük ilgi gördü ve Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden trafiğin yoğun olduğu akşam saati Antalya Valiliği'ne geçerken de özel önlem alınan kafileye eskort eşlik etti.

 

Barışa giden yolda sessizce atılan kritik adımlar başarı getirdi

 

Antalya Valiliği'nin tarihi taş binasında dün akşam gerçekleşen ziyaret sırasında oluşan sıcak ve samimi hava, Türkiye-Rusya ilişkilerinde yaşanan krizin giderilmesi sırasında sessizce atılan adımların perde arkasındaki çarpıcı ayrıntılardan bir bölümünü de ortaya çıkardı.

O ayrıntıyı da...

Azerbaycan Başbakan eski Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov anlattı:

"Barış görüşmeleri için Cavit Çağlar Beyin 3 ayda Moskova'ya kaç kez gidip geldiğini kimse bilmiyor. Benim aynı dönemde aynı konuda kaç kez Türkiye'ye gelip gittiğimi de tine kimse bilmiyor."

Bu noktada...

Sessiz ziyaretlerin birden fazla yapılmış olma nedenini de şöyle açıkladı:

"Her kelime önemliydi. Onun için kelime kelime her şeyin karşılıklı kontrolü sağlandı ve sonuca da kelime kelime ilerlendi."

Bu sözleri...

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ilgiyle dinledikten sonra, "Zaten çok kişi bilseydi sonuç almak zorlaşır, Antalya turizmi de rahatlamazdı" diyerek ekleme yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.