Bursalı kadınlar para dokuyacak

Bursa’da yeni açılan halı dokuma kursuna katıldıkları için günlük 20 lira ücret alacak olan Yıldırımlı kadınlar, el emeği göz nuru halılarını satarak para kazanacak.

Bursalı kadınlar para dokuyacak

Kadınları sosyal hayatın içine çekmek için projeler üreten Yıldırım Belediyesi, Hacivat Mahallesi’nde Halı Dokuma Kurs Merkezi’nin açılışını törenle yaptı.

 

Türkiye’ye örnek olan merkezde kursa katılan kadınlara günlük 20 lira ücret verilecek. Kursiyerler, el emeği göz nuru halıları ise bin ile 80 bin lira arasında fiyatlarla satılacak. 

Törende konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Hacivat Mahallesinde kadınlara yönelik geleneksel el sanatlarımız olan halıcılık dokuma konusunda bir başlangıç yapıyoruz. Biz Yıldırım’da her mahallemiz için ekonomik kalkınma planı hazırlıyoruz. Açtığımız kursumuzda 7 tane tezgahımız var, her tezgahta iki hanım kardeşimiz kurs görecek, haftanın 5 günü bu kursa gelme zorunluluğu var. Bayanlar bu kursa geldikleri ve devamsızlık yapmadıkları müddetçe İş-Kur tarafından ücret ödenecek. Ayrıca dokudukları halıların satışından da kendilerine pay verilecek, tabi bu bir başlangıç. Her planlı ve programlı işlerin arkasında bir başlangıç vardır. Halıcılık konusunda da biz bu başlangıcı Hacivat Mahallesi’nde gerçekleştiriyoruz. Halıcılık bizim özümüze uygun bir el sanatı, çok kadim bir geçmişi var. Selçuklular’dan bugüne kadar halıcılık Anadolu’nun değişik illerinde boy göstermiş. Biz değerlerimizi, kültürümüzü ve yaşama bakışımızı motiflerle halılara resmetmişiz” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali kursun açılışını kursiyer bayanlarla birlikte yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X