Bursalı liseli gençler insansız kargo tipi uçak üretecek

Bursa’da, Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi (HEML) Uçak Bakım Bölümü öğretmen ve öğrencileri, sadece helikopter gibi dikey iniş ve kalkış yapabilen, uçak gibi havada 610 kilometrelik hıza ulaşabilen aynı zamanda kargo uçağı olarak da kullanılabilen hava ara

Bursalı liseli gençler insansız kargo tipi uçak üretecek
HABERİ PAYLAŞ

Şu an sadece Amerikan Silahlı Kuvvetlerinde bulunan uçak ve helikopter karışımı V-22 Osprey modelinin insansız versiyonunu üretmek için harekete geçen Bursa’lı mucitler amaçlarına ulaştıkları taktirde dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacaklar. 

Boeing firmasının ürettiği Ospreyler, 9 ton dahili ve 7 ton harici kargo taşıyabiliyor. ABD Hava Kuvvetleri’nde toplam 57.8 milyar dolar değerinde 459 adet Osprey bulunuyor. Her türlü araziye rahatlıkla iniş yapabilen Osprey’in insansız modeli şu an için bulunmuyor.

Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yle görüşen Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi Uçak Bölüm Öğretmeni ve Proje Koordinatörü Ahmet Ereğli, imalat öncesi bütün aşamaları tamamlanan hava aracının 5 milyon TL’lik başlangıç sermayesiyle üretilebileceğini söyleyerek, destek sözü aldı.

Hava aracının helikopter gibi piste ihtiyaç duymadığını belirten Ereğli, 6 metre genişliğinde, kanatları katlanan, 4 metre uzunluğundaki hava aracının bu özellikleri sayesinde dar bir hangara girebildiğini kaydetti. 

Hava aracının 3D çıktısının alındığını ve üretim için hazır olduklarını belirten Uçak Hocası ve Proje Koordinatörü Ahmet Ereğli, hayalin gerçeğe dönüşmesi için gün saydıklarını söyledi.

Bu uçağın sadece Amerika’nın elinde olduğunu anlatan Ereğli, “Bizim projemiz sadece Amerika’nın elinde bulunan bu hava aracının insansız modelini yapmak. Bu projeyi yaparken rutin hava araçlarına benzemesini istemiyoruz. Aracın koşarak kalkıp inmesini istemiyoruz. Bu hareketleri dikey olarak helikopter gibi yapmasını istiyoruz. Biz bu projeye bir çok fonksiyon kattık. Bu yapacağımız hava aracının bir çok özelliği var. Her şeyden önemlisi, hem uçak, hem de helikopter özelliğinin bulunması. Uçak modunda olay yerine hızlı gidebilecek. Helikopter modunda ise dikey iniş kalkış yaparak, inmek için piste gerek duymayacak. Kanatları da dönebilme özelliğine sahip. Bu hususiyeti sayesinde dar hangarlara bile rahatlıkla girebilecek” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X