Bursa’nın bu ilçelerinde büyük artış! Bu göçün sebebi ne?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’nın dağ ilçelerinde bir yılda yaşanan nüfus artışlarını köşesine taşıdı…

Bursa’nın bu ilçelerinde büyük artış! Bu göçün sebebi ne?

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Yerel seçimde sadece belediye başkanlarını seçmiyoruz. Sayıları 50 bini aşan mahalle ve köy muhtarları da belirlenecek.

Bu nedenle, kırsaldaki ilçelerde de muhtarlık için ciddi bir yarış var. Kimi ilçelerin nüfusları hep eksi yönlü seyrederken, seçim önü başta Dağ ilçelerinin nüfuslarında artış dikkati çekiyor. Muhtarlık seçimi için ikametini köyüne aldıranlardan kaynaklı artışın ilçe nüfuslarını artı yöne geçirmiş durumda. Üstelik, burada çok doğum yok ve genç nüfus olmadan da bir artış yaşanıyor.

İK’in adrese dayalı son nüfus verilerine göre Orhaneli’de geçen yıl 18 bin 543 kişi yaşarken bu yıl 19 bin 527’ye çıkmış. Keles’te geçen yıl 10 bin 955 nüfus varken bu yıl 11 bin 320 olmuş. Büyükorhan’da 2023’te nüfus 8 bin 940 gözükürken bu yıl 10 bin 325’e çıkmış. Keza, 2023’te 5 bin 979 nüfus gözüken Harmancık’ta bu yıl yaşayan kişi sayısı 6 bin 334 kişi olmuş.

Bu ilçelerimizde hep eksi yönlü seyreden nüfus artış hızının artıya geçmiş olması sevindirici. Ama bunun reel nüfus değil, muhtarlık seçimlerini etkilemeye dönük geçici olarak kentten kırsala alınmış ikamet göçü olduğu ileri sürülüyor.

Dağ ilçelerinin nüfusunun artıya geçmesi elbette sevindirici ama bunun gerçek olmasında yarar var. Zira, bundan belediyeler de kazancı çıkacaktır. İller Bankası’ndan nüfus başı aldıkları paylar artacaktır.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X