Bursa’nın dev sorunu! İbretlik örnek…

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Bursa’da dev bir fabrikanın eleman ihtiyacıyla ilgili ibretlik bir olayı bugünkü köşesinde paylaştı…

Bursa’nın dev sorunu! İbretlik örnek…

Özdal, yazısında şu ifadeleri kullandı:

TMMOB İKK Genel Sekreteri Feridun Tetik, Makine Mühendisleri Odası Kaynak Eğitim ve Muayene Merkezi’nin düzenlediği sempozyumun davetiyesini vermek için gazeteye geldi.

Kaynak deyip geçmeyin.

Tetik, öyle şeyler anlattı ki, Bursa sanayisinde çok büyük bir kaynakçı sorunu olduğunu öğrendim.

Kendisi de makine mühendisi olan Tetik, Bursa’nın en büyük makine üreticilerinden olan bir firmanın fabrika müdürünün anlattıklarını paylaştı.

Fabrika müdürü,  “Feridun Bey, firmamımızda mühendisleri biz seçiyoruz, kaynakçılar da bizi seçiyor!” demiş.

“Nasıl yani?” diye sormuş Tetik…

Müdür anlatmış:

“Hiç olmadığı kadar kaynakçıya ihtiyacımız var. Bugün 150 kaynakçı gelsin, hemen işe alırız. Ama maalesef, kaynakçı bulamıyoruz.”

Hatta bu dev firma, insan kaynakları müdürünü meslek liselerine göndermiş, yeni mezun zanaatkar adaylarını istihdam edebilmek için.

Ancak Bursa’da, firmanın ihtiyacı olan bölümde çalışabilecek mezun sayısı sadece 120 imiş.

Yani tüm mezunları işe alsa bile kaynakçı açığını kapatamıyor bu Bursa’nın dev makine üreticisi.

Paylaşığım ibretlik örnek, sadece bir fabrikadaki tabloyu ortaya koyuyor.

Buradan sanayi kenti Bursa’daki kalifiye eleman sorununun hangi boyutlara geldiğini varın siz düşünün.

Peki kalifiye elemana bu kadar ihtiyaç duyulan bir kentte biz ne yaptık?

Bursa’nın en köklü, en büyük meslek okullarından biri olan Demirtaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni depreme dayanıksız olduğu için yıkıp, aradan 4 yıl geçmesine rağmen yenisini yapamadık.

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
11 adet yorum var

11 adet yorum var

  1. Evet tabikii ben secicem niye çünkü verdiği paraya bak meslek deyip gecme gazalti kaynağı insanın nefesini alıyor elektrik kaynağı gözünü alıyor argon kaynağı dünyasını alıyor daha ne olsun

  2. Kaynakçı ya hakkını verin ki sizi gelip çalışın . Bünye deki kaynakçı ya askeri ücret veriyorlar kesin . Herkes vermeden almayı istiyor kaynakçı iş yapsın ama para yok cakismaz kimse tabi

    1. Yıllardır sektörün içindeyim orta düzey yönetici ve bir işçi olarak. Tanıdığım ve bildiğim hiç bir firmada 3500 gibi bir rakam görmedim. Minumum 5500 olarak veriliyor. Lakin bu açık sadece kaynak için geçerli değil hemen hemen tüm kalifiye branşlarda geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X