Bursa’nın dönüşümü masaya yatırıldı

BTSO ve İMSİAD öncülüğünde Nasıl Bir Kentsel Dönüşüm temasıyla düzenlenen Kentsel Dönüşüm Forumu’nda, dönüşüm ile ilgili tüm paydaşlar görüşlerini açıkladı.

Bursa’nın dönüşümü masaya yatırıldı
HABERİ PAYLAŞ

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD), Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO İnşaat Konseyi’nin de destekleriyle düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Forumu’, konuyla ilgili tüm kent dinamiklerini buluşturdu. ‘Nasıl Bir Kentsel Dönüşüm” temasıyla düzenlenen programın açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, inşaat sektörünün Bursa ve Türkiye ekonomisine güç kattığını belirterek, ‘Kentsel Dönüşüm Forumu’nun kentsel dönüşüm çalışmalarına ışık tutacağını vurguladı.

BTSO olarak inşaat sektörünün geleceğine yön vermek için ‘İnşaat Sektörü’ konseyi yapılanmasını oluşturduklarını hatırlatan Başkan İbrahim Burkay, üniversite-sanayi-kamu işbirliğini güçlendiren bu konseylerin sektörün geleceğine yön veren çalışmalara imza attığını vurguladı. BTSO olarak TÜYAP ile birlikte hayata geçecek Rising City Gayrimenkul Fuarı ve 15. İnşaat Fuarı’nın 19 Nisan’da kapılarını açacağını hatırlatan İbrahim Burkay, fuarın sektörün iş hacmine güç katacağını vurguladı. Bursa’da sanayinin dönüşümüne büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Burkay, “Ülkemizin gelecek hedeflerine ulaştıracak TEKNOSAB, ülkemizin ileri teknoloji üretime dönüşümü ile birlikte kentimizin modern şehircilik hamlesine de büyük katkı sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte hayata geçireceğimiz bu projeyle birlikte şehrimizin büyümesine ve gelişmesine güç katıyoruz” dedi.

4 BİN 500 BİNA YIKTIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak şimdiye kadar 4 bin 500’e yakın binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da 1076 mahalle bulunuyor. Tüm mahallelerimizde çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve şimdiye kadar önemli mesafeler kat ettik. Bursa’nın her yerinde büyük bir dönüşüm ve gelişim yaşanıyor.  Depremin ne zaman olacağı belli değil. Bu dönüşümlerin acil olması ve hızlandırılması gerekiyor. Kentsel Dönüşüm Forumu neticesinde ortaya çıkacak çıktılar, kentimizin geleceğine değer katacaktır” ifadelerini kullandı.

İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır da, “İnanmalıyız ki, bu işi olması gerektiği gibi sağlıklı, planlı, süratli, kimse zarar görmeden, Bursa ve Bursalı kazanarak yapmak mümkün. Ama herkes elini taşın altına koymadan yapmak mümkün değil. Ülkemizde son 100 yılda depremler sonucunda 95 bin insanımızı kaybettik. Devletimiz birçok imkan tanımıştır. Faizsiz kredi, taşınma yardımı, kira yardımı, düşük KDV, harç muafiyeti ve buna benzerleri. Bütün bunlar yanında yatırımcının, hak sahibinin ve belediyelerin fedakarlığı ile en az maliyetle ev yenilemek en akıllı, en adaletli, en sağlıklı ve en güvenli yoldur” diye konuştu.

Forumun ikinci bölümünde Olay Gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda ise  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşat Hasanoğlu, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Osmangazi’nin Kuruçeşme Mahallesi Muhtarı Hatice Temel, BTSO 18. Komite Başkanı Mehmet Atmaca, İMSİAD Başkan Yardımcısı Mustafa Andıç kentsel dönüşüm noktasında düşüncelerini paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X