Bursa’nın en büyük barajı yapılıyor!

İnegöl’ün 2040 yılına kadar su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede yapılacak ve İnegöllülerin yılın 12 ayında kaynak suyu kullanmasını sağlayacak Hocaköy İçme Suyu Barajı yapımı start aldı.

Bursa’nın en büyük barajı yapılıyor!

63 Milyon liraya ihale edilen barajın 2019 yılı Ekim ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor. 

Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Fatih Akturan, yapımına başlanılan içme suyu barajının Bursa bölgesinin en büyük barajı olacağını ifade etti. Hocaköy Mahallesi mevkiindeki uzunluğu 600 metre, set yüksekliği 95 metre olacak olan baraj için öncelikle Sarıpınar ile Gülbahçe yollarının güzergâh değişim çalışmaları ile başladı.

2040 YILI NÜFUSUNA YETECEK BİR BARAJ

Baraj çalışmaları hakkında bilgi veren İnşaat Mühendisi Fatih Akturan, “Şu anda Bursa bölgesine ait en maliyetli ve en büyük barajının inşaatına İnegöl’de başladık. İnegöl’ün 2040 yılındaki nüfusu baz alınarak, hesaplanarak yapılmaktadır. O zamanki nüfusa yetecek bir su birikecek” dedi.

İKİ MAHALLE YOLU DEĞİŞİYOR

Çalışmalara baraj altında kalacak mahalle yollarının yönünün değiştirilmesi ile başladıklarını bildiren Akturan, “Baraj içerisinden gelen iki mahalle yolu var. Sarıpınar ile Gülbahçe mahalleleri yollarının güzergâhı değişecek. İlk olarak o çalışmalardan başladık. Ardından ise barajın su kaynakları için tünel çalışmalarına başlayacağız” diye konuştu.

28 MİLYON METREKÜP SU TUTACAK

Baraj gövdesinin 28 milyon metreküp su tutacağını duyuran Akturan, “Barajın ilk su kaynağı Ali Ağa deresi olacak. Ali Ağa deresi yeterli olmayacağı için Bedre deresindeki suyunda kendi cazibesiyle baraj gövdesine aktarılacak” ifadelerini kullandı.

SET YÜKSEKLİĞİ 30 KATLI APARTMAN YÜKSEKLİĞİNDE OLACAK

Baraj küvet uzunluğunun 345 metre olduğunu belirten Akturan, baraj set yüksekliğinin 95 metre yani yaklaşık 30 katlı bina yüksekliğinde olacağını bildirdi. Baraj ihale bedelinin 63 Milyon lira olduğunu aktaran Akturan, barajın bitim tarihinin ise 2019 yılı Ekim ayı olduğunu aktardı.

2. İHALE BİTİNCE

İçme suyu barajının İnegöl’e hayırlı olmasını dileyerek Akturan, baraj inşaatının tamamlanmasının ardından, barajda biriken içme sularının şehir iletim hatlarına bağlanması için ayrı bir ihale yapılacağını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X