Bursa’nın kurtuluşunun 93. yılı

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümünü gururla ve minnetle kurtuluyoruz.

Bursa’nın kurtuluşunun 93. yılı
HABERİ PAYLAŞ

Bundan tam 93 yıl önce, Türk askerleri ‘2 yıl, 2 ay, 2 gün’ süren mücalenin ardından 11 Eylül 1922’de Yunan askerini Bursa topraklarından çıkarmıştı. 

Bursa’nın kurtuluşunu, Milli Mücadele’nin eşsiz destanlarından biri olarak her yıl kutluyoruz.

Bursalılar için büyük önem taşıyan 11 Eylül, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda özgürlüğün ve bağımsızlığın günüdür.

Mustafa Kemal’in, Anadolu topraklarında başlattığı onurlu mücadelenin sonucudur 11 Eylül.

Saat 08.20’de Yüzbaşı Rüştü Bey’in göndere çektiği bayrakla işgalden kurtulan Bursa’da yepyeni bir sayfa açılır. 2 yıldan fazla düşman işgalinde kalan kent artık özgürdür.

30 AĞUSTOS’LA

Osmanlıların da aralarında bulunduğu İttifak Devletleri’nin savaşı kaybetmesi üzerine, Bursa için acı ve sıkıntı dolu günler Yunan askerlerinin 8 Temmuz 1920’de kenti işgaliyle başladı.

30 Ağustos’la birlikte düşmanın gücü kalmamıştır. Anadolu’daki işgal edilen topraklar birer birer kurtarılır.

İzmir’in 9 Eylül’de kurtuluşundan sonra sıra Bursa’ya gelmiştir. 3. Kolordu’ya bağlı 48. Süvari Alayı ve milislerimiz Yunan askerlerini kıskaca alır. Kahramanca süren çatışmalardan sonra 11 Eylül 1922 sabahı Bursa düşman işgalinden kurtarılır.

Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşu, Ankara’ya, ‘Yeşil Bursa al sancağına kavuştu’ yazılı kısa ama anlamlı bir telgrafla bildirildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X