Bursa’nın lezzetleri Nilüfer’de vitrine çıktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenelenen Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin son duraklarından biri Nilüfer ilçesi Hasanağa Köyü oldu.

Bursa’nın lezzetleri Nilüfer’de vitrine çıktı

Bursa Valiliği koordinasyonunda 21-27 Mayıs tarihleri arasında il merkezi ve ilçelerde yapılan etkinliklerle kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında Nilüfer ilçesinde, Bursa’nın lezzeti tescilli coğrafi işaretli ürünlerinden Hasanağa Enginarı ve kestane şekeri tanıtıldı.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen program Enginar tarlasında başladı. Ardından Hasanağa Köy Meydanı’nda gerçekleşen Programa Katılan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Türk Mutfağı Haftasının sona ereceğini fakat 1-9 Haziran tarihleri arasında Kültür Yolu Festivali’nin başlayacağını söyledi.

“Enginarın kalitesini daha da artıracağız”

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:

”Bu hafta, fuar için bir başlangıç oldu. Amacımız, Türk mutfağını en güzel şekilde tanıtmak. Bursa, 600 yıl geçmişi olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Osmanlı Devleti’ne başkent olmuş bir kent. Bu kentin ciddi anlamda zengin bir mutfağı var. Bu mutfağın da hem ülkemizde hem de dünyada en güzel şekilde tanıtmamız lazım. Tabi burada öncü görevi yapan şüphesiz ki kadın dernek ve kooperatiflerimiz. Bu süreçte aktif olarak rol alıyorlar. Bir tarafta enginar bir tarafta kestane şekeri sunumu hazırlamışlar, çok teşekkür ediyorum. Bursa, Türkiye’de en fazla Enginar üretimi yapılan ikinci il. Birinci sırada İzmir var. İnşallah enginarın kalitesini daha da artıracağız. Üretimi ve kaliteyi artırırken tüketimi de teşvik edeceğiz. Çok faydalı bir sebze inşallah daha iyi bir şekilde tanıtacağız bu ürünü. 33 tane coğrafi işaret alan ürünümüz var amacımız bunları da en iyi şekilde tanıtmak ve sayısını daha da artırmak. Bursa’da aynı zamanda atadan, dededen kalan saklı kalmış yemeklerimiz var. İnşallah bunları da tespit edip mutfaklarımızda, restoranlarımızda en güzel şekilde sunmaya çalışacağız.”

Nilüfer Kaymakamı Murat Süzen ise konuşmasında Bursa’nın coğrafi işaretli ürünlerinden olan Hasanağa enginarının tanıtımını ve üretimini artırmak için çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve misafirler, Hasanağa Köy Meydanı’nda kurulan stantlarda sunumu yapılan Hasanağa enginarı özelinde enginar ve kestane şekeri ana teması ile hazırlanan enginar tatlısı, dondurmalı enginar, enginarlı cheesecake, enginar dolması, enginar yemeği, baklalı enginar, enginarlı pilav, enginar kızartması, garnitürlü enginar, karamelli enginar tatlısı ve ikramların tadına baktı.

Düzenlenen programda Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’a, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Kaymakamı Murat Süzen, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, kurum amirleri, Hasanağa Kadın Derneği üyeleri ile vatandaşlar eşlik etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X