Bursa’nın sağlık tarihi kitaplaştırıldı

CHP Bursa Milletvekili Op. Dr. Ceyhun İrgil’in öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen Bursa’nın Sağlık Tarihi kitabı, bir ay sonra kapılarını açacak olan Bursa Sağlık Tarihi Müzesi’nde tanıtıldı. Kitapta, geçmişten günümüze uy

Bursa’nın sağlık tarihi kitaplaştırıldı

RABİA DENİZ

CHP Bursa Milletvekili Op. Dr. Ceyhun İrgil’in fikir öncülüğünü yaptığı ve 7 yıldır çalışmaları süren Bursa’nın Sağlık Tarihi Kitabı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belgeliğine kazandırıldı. Kentin sağlık tarihini bir kitapta toplamak amacı ile başlatılan çalışma içinde pek çok hekim, eczacı, veterinerin katkıları da yer alıyor. CHP Bursa Milletvekili Op. Dr. Ceyhun İrgil’in öncülüğünde hayata geçirilen Bursa’nın Sağlık Tarihi kitabı, bir ay sonra kapılarını açacak olan Bursa Sağlık Tarihi Müzesi’nde tanıtıldı.

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SAĞLIK 

Bursa’nın sağlık tarihini antik dönemden başlayarak günümüze kadar ele alan kitapta, meslek odalarının tarihi, hastaneler, tedaviler, Osmanlı dönemi doktor ve eczacıları, veterinerlik tarihi, diş hekimleri tarihi, kaplıca tedavileri, tıp malzemeleri, Bursa kadı sicillerinde tıp ve ilgili fermanlar, alternatif tıp, folklorik tıp, salgın hastalıklar, sünnetçiler, kırık çıkıkçılar, Rum hastaneleri, Bursa’da yazılan tıp kitapları, devlet ve özel hastaneler tarihi, Tıp Fakültesi tarihi, Gurabahane-i Laklakan gibi ilgi çekici konular yer alıyor. Türkiye’deki tıp terimlerini Türkçeleştiren, kullandığımız pek çok tıp terimini hayata kazandıran, buluşlara imza atan hekimler de yine kitaptaki yerini aldı. 

BURSA’YA 29 MÜZE

Kitabın tanıtımını Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, kent belgeliğine kazandırılan kitabın yanı sıra Sur İçi bölgesinde restore ettikleri Yerkapı Konağı’nın da, Sağlık Müzesi olarak açılmak için gün saydığını belirtti. Bursa’nın sağlık çınarlarına vefa borcunu müze çalışmasıyla ödediklerini, Sağlık Müzesi ile birlikte Bursa’nın ihtisas müze sayısını 29’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Altepe, kitap ve müzenin oluşması ve hayata geçirilmesinde katkıda bulunanlara teşekkür etti. 

TIP USTALARINA VEFA BORCU

Daha önce bu kadar geniş çaplı bir sağlık müzesinin yapılmadığını ifade eden CHP Bursa Milletvekili Op. Dr. Ceyhun İrgil de, “Bu çalışma sırasında elde edilen belge ve bilgileri kitaplaştırarak kent tarihi, sağlık tarihi kitabı oluştu. Türkiye’de kent tarihiyle ilgili yazılmış en büyük ve kapsamlı çalışma. İçinde tıp, veteriner, diş ve eczacılıkla ilgili bütün belge ve bilgilerin derlendiği bir eser olarak hazırladık. Türkiye’deki tıp terimlerini Türkçeleştiren, kullandığımız pek çok tıp terimini hayata kazandıran insan Bursalı bir hekim. Doktor İbrahim bey, çok önemli tartışmaların içine girmiş ancak büyük bir tıp sözlüğü hazırlamış. Unutuluyor bu insanlar. Sütü yoğurda çeviren Türk bakterisini bulan bir hekim yine Bursa’dan. Bu isimler unutulmasın, kaybolmasın istedik” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X