Bursa’nın tarihi köyü için önemli adım

Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girerek tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile koruma altına alınan 700 yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık için hazıklıklarını geçen yıl başladığı mastar plan çalışmalarını bu yılın ilk 6 ayı içerisinde tamamlamayı hedefliyor.

Bursa’nın tarihi köyü için önemli adım

DERYA DEMİR PINAR

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya açılan yüzü olan 700 yıllık tarihi köyü Cumalıkızık’ın korumak ve geleceğe taşımak için geçen yıl hazırlıklarına başladığı master plan çalışmalarını hızlandırdı. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girerek tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile koruma altına alınan Cumalıkızık’ı özgün yapısıyla geleceğe taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, hazırlıklarını sürdürdüğü master planı bu yılın ilk 6 ayı içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Ulaş Akhan, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün yapılan Ocak oturumunda Cumalıkızık Master Planı ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

“SAHADA DA ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAĞIZ”…

Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ahmet Yıldız’ın başkanlığında gerçekleştirilen oturumda söz alan Genel Sekreter Ulaş Akhan, Cumalıkızık Master Plan çalışmalarına geçen yıl başladıklarını belirterek, “Bu çalışma bir ekip tarafından Yıldırım Belediyesi, Cumalıkızık muhtarlığı ve oradaki kooperatiflerimizle devam ediyor. Oldukça şeffaf ve çok taraflı bir masada Cumalıkızık’ın ihtiyaçları, yönetim planı çerçevesindeki önermeler doğrultusunda hazırlanıyor. İnşallah 2022’nin ilk 6 ayı içerisinde oradaki en önemli eksikliklerinin de giderilmesi alakalı master planımızla sahada da önemli adımlar atacağız. Bu plan, vatandaşlarımızın alanı daha iyi sahiplenmesi, yapılacak faaliyetler, gelişecek turizm ve ekonominin tüm alanlarını içerisine alacak. İnşallah bu yıl hazırlayıp sahada uygulamaya geçecek” dedi.

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK…

Cumalıkızık’a ulaşımın da artık daha kolay olacağını anlatan Ulaş Akhan, “Ulaşım noktasında hem Yıldırım Belediyesi’nin hem de Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları bulunuyor. Cumalıkızık Master plan çerçevesinde, Cumalıkızık’ın içi ve Cumalıkızık’a ulaşım yolları ile trafik sirkülasyon planları yenileniyor. Bu kapsamda her aracın köyün içerisine girmesinden yana yaşanan sıkıntıların da farkındayız. Bunun için 3-4 alternatifimiz olacak. Örneğin Erdoğan Caddesi’nden başlayıp Otosansit’in arkasından, Balıklıdere köprüsünden yapacağımız alternatif güzergah Cumalıkızık’a gidecek. Ayrıca Ankara Yolu’ndaki birkaç alternatif de Cumalıkızık’a ulaşımı kolaylaştıracak. Aynı zamanda Cumalıkızık içerisndeki parklanma ve trafik sirkülasyonunu düzenleyen bir çalışmanın içerisindeyiz’ ifadelerini kullandı.

Meydan dışına çarşı

Plan hakkında bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da ulaşımla ilgili yapılan iyileştirmeler ve güzergahlar ile köye ulaşımın kolay olacağını ifade etti. Daha önce Eğrek Meydanı’na çarşı yapmak istediklerini ancak köylünün bir takım itirazları olduğunu kaydeden Oktay Yılmaz, ‘Biz bu süreci biraz daha genişleterek Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde ilgili tüm kurumlarımızla beraber birlikte burada çalışıyoruz. Çalışmalar kapsamında meydan dışında bir noktaya çarşı projesi yapacağız. Bunda son noktaya geldik, bu yıl temelini atacağız. Aynı zamanda köyün yanı başındaki büyük bir mesire alanını ilçemize kazandıracağız. Büyük bir otopark ile de köyün içerisinde araç trafiğini engelleyeceğiz” diye konuştu. Öte yandan meclis toplantısında Denetim Komisyonu seçimleri yapıldı. Seçimlerde Denetim Komisyonu’na; AK Parti’den Tarık Köse ile Abdullah Akşeker ve CHP’den Galip Gür seçildi.

Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü Yönetim Planı oybirliğiyle kabul edildi.

HABERİ PAYLAŞ
2 adet yorum var

2 adet yorum var

  1. Güzelim izniğe sahip cıkılsın betondan kurtarılsın buransanın akıbetine uğramasın iznik gibi güzel lik gelmez sahip cıkılsın yöneticilere duyurulur ve sellam

  2. İnşaallah o mezarlığa bir bakım yapılıp tezgahları arkasında bir yeşil alan gözüyle bakılmaz. Şu anda perişan durumda. Sonuçta orada sevabıyla günahıyla yatan ecdadın sayesinde var o köy. ticari kaygılar nedeniyle ah almamak lazım. Maazallah medyatik birinin kafasına kiremit düşüp öldürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X