Bursa’nın tarihi projesinde şok gelişme!

Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni günyüzüne çıkarmak için başlattığı ‘Çarşıbaşı Meydan Projesi’ davalık oldu.

Bursa’nın tarihi projesinde şok gelişme!

Derya Demir PINAR

Bölgede faaliyet gösteren esnaftan bazıları, projenin hızlı ilerlemesi için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkan ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ için yürütmeyi durdurma istemiyle iptal davası açtı.

Acele kamulaştırma kararının sadece olağanüstü, afet gibi durumlarda alınabileceğinin altını çizen Avukat Eralp Atabek, “Şu an bu bölgede acele kamulaştırma kararının alınacağı bir durum yok. Olağanüstü bir durum söz konusu değil. Yani acele kamulaştırmanın şartlarını taşımıyor. Bu nedenle Danıştay’a kararın iptali ile ilgili konuyu taşıdık. Çıkacak sonucu bekliyoruz” dedi.

Bölge esnafının da durumdan rahatsız olduğunu kaydeden Atabek, “Esnaf mağdur olduğu için duruma tepkili. Çünkü acele kamulaştırma durumunda hak sahibine verilen bedel çok düşük oluyor. Gerçek değerinin altında yerlerini vermek istemiyorlar” diye konuştu.

Atabek ayrıca, bugün Asliye Hukuk Mahkemesi yetkililerinin bölgede değer tespiti yaptıklarını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X