Bursaspor arazisinde flaş gelişme

Nilüfer’de 1994 yılında Ertuğrul Toplu Konut Alanı olarak kamulaştırılan ve içinde Bursaspor, Dörtçelik Çocuk Hastanesi ile Bursa Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Loboratuarı’nın bulunduğu arazilerin kamulaştırılması Danıştay 6’ncı Dairesince iptal edildi

Bursaspor arazisinde flaş gelişme

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 1994 yılında bir karar alarak Nilüfer ilçesi Ertuğrul Bölgesi’ni ‘Ertuğrul Toplu Konut Alanı’ ilan etti. Milli Emlak Müdürlüğü 1997 yılında kamulaştırmaya itiraz etti. Mahkeme, söz konusu kamulaştırma alanlarındaki arsaların mera vasfından çıkarılarak sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak kullanıma açıldığı için Milli Emlak Müdürlüğü itirazını reddetti. 

Bursa Defterdarlığı değişik tarihlerde davalar açarak kamulaştırmaya itiraz etti. Açılan davalar sonucu Bursa 2’nci İdare Mahkemesi’nin muhtelif kararları ile “Hazine’ye ait parsellerinde uygun dağıtım yapılmadığı, kamu hizmet alanlarının hazineye ait yerlerden sağlanma yoluna gidildiği, belediyenin öncelikle kendi sahalarını düzenlemeye katması gerektiği” gerekçeleri ile Nilüfer Belediyesi’ni haksız buldu. Bunun üzerine belediye yeniden düzenleme yaptı. Yeni yapılan düzenlemeye göre 1996 tarihinde yapılan ilk şuyulamada Milli Emlak Müdürlüğü’ne yeşil sahadan verilen yerler 2’nci şuyulamada yeşil alana terk edildi ve Milli Emlak Müdürlüğü üzerinde yeşil alan tescilli yer kalmadı. Ayrıca Nilüfer Belediyesi Milli Emlak Müdürlüğüne verilen dağınık hisseleri düzelterek Milli Emlak Müdürlüğü tarafından tasarrufun daha kolay olması için kullanılabilecek alanlar oluşturuldu ve Nilüfer Belediyesi mülkiyetinde bulunan tüm konut ve kamu alanları Maliye Hazinesi’ne devredildi.

YENİDEN DAVA AÇILDI 

Defterdarlık, Bursa 2’nci İdare Mahkemesi’ne 2’nci kez yapılan şuyulama işleminin iptali için dava açtı. Ancak Bursa 2’nci İdare Mahkemesi, belediye tarafından yapılan bütün planları iptal etti. Danıştay 6’ncı Dairesi de Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararını onadı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 20 yıl öncesi başlayan davanın sonuçlandığını, dava sonucu ortaya çıkan sorunu çözmek için siyasi ve bürokratlarla görüştüğünü söyledi. Bozbey, 1 Kasım’dan sonra yeni bir plan yapılarak halkın kamu alanlarına ortak edileceğini anlatırken, “Maliye Hazinesi’ne mahkeme kararı gereğince 68 bin metrekare yer verilmesi gerekiyor. Ancak 104 bin 103 metrekare alanı maliye zaten kullanıyor şu anda. Karar gereği fazla verilen kısımlara o bölgedeki vatandaşlar hissedar edilmek zorundadır. Vatandaş, Bursaspor, Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuarı gibi kamu alanlarına ortak olabilecek. Buralar vatandaşın tapulu malı olacak. Vatandaş isterse burayı satabilecek” ifadelerini kullandı. 

Maliye Hazinesi’ne verilmesi gereken yaklaşık 139 bin metrekare alanın mevcut parsellere hissedar edileceğini, aynı oranda vatandaş parsellerinin bölgedeki Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Kriminal Polis Laboratuvarı, okullar gibi kama alanlarına taşınacağının altını çizen Bozbey, “Yapılacak bu uygulamanın belediyemize maddi bir kaybı yoktur. Aksine Maliye Hazinesi konut ve ticaret alanlarındaki yerlerini satıştan elde ettiği gelirin yüzde 30’unu kanun gereği belediyemize yatırmaktadır. Buna göre aslında uygulama sonucunda belediyemiz 65 milyon gelir elde edecek. Ancak amacımız belediyeye gelir etmek değil, bölgedeki vatandaşlarımızın mağdur olmasını önlemektir” dedi. 

Mahkeme kararı ardından sanki hiç kamulaştırma yapılmamış gibi eskiye dönüleceğini ifade eden Bozbey, şöyle devam etti:

“Karar ardından tapu kayıtları yeniden düzenlenecek. Buna bağlı mevcut konut alanlarına Maliye Hazinesi hissesi verilecek, konut alanlarındaki özel mülkiyetlerin ise kamu alanlarına dağıtılması gerekecek. Ancak geçen sürede buraya kooperatif ve inşaat yapıldı. Ruhsat alarak inşaatlarını bitiren çok sayıda konut var. Birçok kooperatif kat mülkiyetine geçerek tapularını dağıtmıştır.”

35 BİN VATANDAŞ ETKİLENECEK

Mahkeme kararı ardından Ertuğrul, 29 Ekim ve Altınşehir Mahallesi’nde oturan yaklaşık 35 bin vatandaşın mağdur olacağını söyleyen Bozbey, şöyle konuştu:

“10 bin konut sahibi bu karardan etkilenecek. Ancak vatandaşlarımız çok az bir sıkıntı yaşayacak. Anlaşma sağlanamaz ve mahkeme kararı uygulanırsa bundan karlı çıkan vatandaş ile belediyemiz olacak. Zararlı çıkan ise devlet hazinesi olacak. Kararın sulh anlaşmasına göre yapılmasını talep ettik. 1 Kasım’a kadar Milli Emlak Müdürlüğü’nün teklif ettikleri ve bizim de kabul edip imzaladığımız sulh anlaşmasına göre adım atmasını bekliyoruz. Ve artık bu konunun bitmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın da Maliye Hazines’inin de mağduriyetlerinin önlenmesi için ilgililerin adım atması şarttır.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X