Bursa’ya kahraman komutan

İçişleri Bakanlığı’nca Bursa İl Jandarma Komutanlığı’na tayin olan Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu’nun Ankara’da darbecilere direnen ilk isim olduğu ortaya çıktı.

Bursa’ya kahraman komutan
HABERİ PAYLAŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararnameye göre, 2803 sayılı kanunun 14. maddesi gereğince, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup generallerin tayinleri yapıldı.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı’na ise Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu getirildi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Jandarma Genel Komutanlığı’nı karargah olarak kullanmayı hedefleyen darbeci askerler, ilk olarak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’yi rehin aldı. Ardından komutanlığı ele geçirmek için harekete geçtiler. Komutanlıkta çok şiddetli çatışmalar yaşandı ve darbeciler helikopter ve savaş uçaklarından destek isteyerek komutanlığı bombalattı. Darbe girişimini duyan Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Jandarma Plan Prensip Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Kurmay Albay Ali Demir’i aradı.

18 darbeci asker karargaha girdi

Balyoz mağduru komutanlar aynı askeri lojmanda oturuyorlardı. Bu üç askere Albay Nurettin Alkan ile Albay Güven Şağban da katıldı. Yanlarında sadece beylik tabancaları vardı. Sivil kıyafetlerle bir otomobile binip Jandarma Genel Komutanlığı’na gittiler. Darbeci Kurmay Yarbay Süleyman Karaca karargahı ele geçirmek için 18 darbeci askerle komutanlığın içindeydi. Beş komutan darbeci askerlere çatışarak karargaha girmeyi başardılar. Albay Nurettin Alkan silahla vurularak kolundan yaralandı. Çatışma sabaha kadar sürdü. Bu 5 subay destek gelene kadar Jandarma Genel Komutanlığı’nın darbecilerin eline geçmesini önledi. Özel Kuvvetler de sabah 07.00’de operasyon düzenleyip darbecileri etkisiz hale getirdi. Darbeci Kurmay Yarbay Süleyman Karaca ise tutuklandı. Kolundan yaralanan Kurmay Albay Nurettin Alkan’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Hacıoğlu Bursa’ya atandı

İçişleri Bakanlığı’nın Jandarma Genel Komutanlığı’yla ilgili ilk atama listesinde Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu da yer aldı. Kahraman komutan Hacıoğlu, Resmi Gazete’de bu sabah yayınlanan karar ile Bursa İl Jandarma Komutanlığı görevine atandı. Jandarma Kurmay Albay Ahmet Hacıoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevinde iken Balyoz davasından yargılanıp 16 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 3 yıl cezaevinde tutuklu kalmıştı. Beraat kararının ardından geçen yıl yapılan Yüksek Askeri Şura’da tuğgeneralliğe terfi ettirilen Hacıoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı olarak görev yapıyordu. Rizeli komutan Hacıoğlu, cezaevinde iken yazdığı mektupta, “Terörist damgası yemem bana çok dokundu. Karadeniz’den kaç tane terörist çıktı? 25 yıldır namusumla subaylık yaptım” ifadelerini kullanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X