Bursa’ya ne kadar aşı gelecek? OLAY’dan bir özel haber daha…

Bursa İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Türkiye gelmesi beklenen 30 milyon dpz Biontech aşısından ne kadarının Bursa’ya geleceğini OLAYa açıkladı…

Bursa’ya ne kadar aşı gelecek? OLAY’dan bir özel haber daha…

Derya Demir PINAR

En iyi aşının erişilebilen ilk aşı olduğunu vurgulayan Yavuzyılmaz, “Henüz Bionetch konuşulurken ve Sinovac ülkemizde uygulanırken vatandaşlar ‘Çin aşısı olmam’ diyordu. Şimdi ise Alman aşısı olmak istemiyorlar. İkisi de birçok teste tabi tutulan ve tüm dünyada da kullanılan aşılar” dedi…

İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, “Güvenliği açısından insanlar endişe etmesin. Bakanlığımızın sahaya dağıtmış olduğu aşıya vatandaşlarımız güvensinler ve gönül rahatlığıyla yaptırsınlar. Bugüne kadar yüzde 70-80 seviyesinde Sinovac yaptık. Bundan sonraki süreçte ağırlığımız Bionetch olacak. Çünkü aylık 30 milyon doz, toplamda 120 milyon doz Biontech aşısı geliyor” ifadelerini kullandı.

2-3 AY SONRA DAHA GÜVENLİ OLURUZ…
1 milyon Biontech aşısının Bursa’ya gelmesini beklediklerini kaydeden Fevzi Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Aşılanma oranlarına baktığımızda ilk dozu yaptıranların oranı yüzde 35, iki dozu yaptıranların oranı yüzde 15. Ama bu ay yaklaşık 30 milyon aşının gelmesi beklentisi var. 1 milyon aşı da Bursa’ya ulaşır diye tahmin ediyoruz. 1 milyon aşı daha bizi bu oranda yüzde 50-60’lara taşır. 2-3 ay sonra daha güvenli oluruz. Ancak sadece aşının gelmesiyle bitmiyor vatandaşın da bu aşıya teveccüh göstererek aşıyı yaptırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X