Bursa’ya özdeşleşmiş devlet adamı; iş dünyası ve siyasetin zirvesine çıktı

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın onur konuğu olarak katıldığı BUSİAD’ın gecesindeki izlenimlerini kaleme aldı.

Bursa’ya özdeşleşmiş devlet adamı; iş dünyası ve siyasetin zirvesine çıktı

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Adım attığımızda… BURSA Sanayici ve İşinsanları Derneği’nin Kültürpark içindeki BUSİAD Evi’nin 1995 yılında açılışı gözümüzde canlandı.

O gün…

Bursa iş dünyasında kendilerine yakışır bir binaya kavuşma mutluluğu vardı.

Aynı bahçeyi…

Çarşamba akşamı Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın Cavit Çağlar: Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü adlı kitabıyla ilgili sohbeti için gelenler doldurdu.

İzlenimimiz şu:

Bursa iş dünyası; aralarından yetişen, dilini anladıkları Çağlar’ı sıcak yaz gecesinde dikkatle dinlediler. Çağlar da onların ne düşündüklerini anlıyor.

Şöyle de söylenebilir:

Ailesiyle Meriç Nehri’ni kayıkla geçerek Türkiye’ye kaçak giren bir çocuğun 25 bin kişinin çalıştığı 5 fabrikayla sanayi ve iş dünyası zirvesine, rahmetli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le de siyasetin zirvesine çıkışının tanıklık ettikleri aralarından biri için BUSİAD Evi bahçesine geldiler.

Kolay bir öykü değil gerçekten de.

Yakın arkadaşı Erman Yerdelen ve kitabının yazarı Hulusi Turgut’la katıldığı gecede Çağlar’ın da kendini evinde ve aile içinde hissettiğini fark ettik.

Konuşmasına da…

Katıldığı televizyon programları ve söyleşilerde dile getirdiği bir noktaya işaret ederek başladı:

“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde buradayız. Cumhuriyet olmasaydı, ben de sizler de vatandaş olamayacaktık. Onun için vatandaşlığın kıymetini bilin.”

Ardından…

Kitapta uzun uzun anlattığı çocukluk ve gençlik yıllarından kısa bölümler aktardı, tekstil piyasası için Sultanhamam Üniversitesi kabul ettiği anılarını paylaştı.

Uçak düşürme sonrası Rusya’yla yaşanan krizi nasıl çözdüğünü anlatırken, “Çözülmeseydi Ukrayna’nın durumuna düşerdik” diyerek önemli mesaj verdi. Azerbaycan’daki lider değişimi anıları da çok ilgi gördü.

Bursa’ya özdeşleşmiş sanayici ve devlet adamı olarak “Bursa çok iyi bir şehir, çalışanı seviyor. Benim hep arkamda oldu” dedi.

Uyarısı önemliydi:

“Türkiye fırsatlar ülkesi, ama dürüst olmak lazım.”

 

Yeşil, dijital, toplumsal dönüşümde pilot il Bursa

Cavit Çağlar’ın Konuk olduğu yüksek katılımlı Yaza Merhaba gecesinde BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar çarpıcı bir mesaj verdi:

“Yeşil, dijital, toplumsal dönüşüm için Bursa, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki gibi pilot il olmaya hazır.”

Ardından…

“Doğan Ersöz Ödülü’nü ilk alan” olarak takdim ettiği Çağlar’dan “Bursa ve Türkiye’nin hangi yollardan geçtiğini dinleyeceklerini” söyledi.

Şunu da aktardı:

“Kitap okurken önemli yerleri işaretlerim. 751 sayfalık kitabın işaretlemediğim yeri neredeyse kalmadı.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X