Bursa’yı bekleyen büyük tehlike! Yine su sıkıntısı mı?

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Bursa’da yeni kurulacak sanayi bölgeleri için gerekli su miktarıyla ilgili yaşanabilecek sıkıntıyı bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’yı bekleyen büyük tehlike! Yine su sıkıntısı mı?

Özdal, yazısında şu önemli bilgileri verdi:

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’ne yazıyla soruyor:

TOSAB ve TEKNOSAB’da kullanılacak suyun kaynağı neresi olacak ve yıllık tahsis miktarı ne olacak?

DSİ’den gelen yanıt:

“TOSAB Sanayi Bölgesi’nin ihtiyacı olarak kullanılacak proses suyu için Çınarcık Barajı-Uluabat HES projesi kapsamındaki HES Kuyruksuyu Kanalı’ndan ve HES’in çalışma sürecince 14,40 hm3/yıl, TEKNOSAB Sanayi Bölgesi’nin ihtiyacı  olarak kullanılacak proses suyu içinse aynı yerden HES’in çalışması süresince 18,45 hm3/yıl ölçeğinde, geçici olarak su kullanım izni verilmiştir.”

DSİ’nin yanıtı ne anlama geliyor?

Yazışmaları gönderen TMMOB İKK Genel Sekreteri Feridun Tetik ile konuştum.

Şunları söyledi:

“DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’ne yazdığımız yazının yanıtı 11 Mayıs tarihinde elimize ulaştı. Buna göre Çınarcık Barajı’ndan,  Tekstil OSB’ye yılda 14,40 hektometre küp/yıl, TEKNOSAB için  yılda 18,45 hektometre küp/yıl olmak üzere toplam, 32,85 hektometre küp/yıl su tahsisi öngörülmüştür. Şimdi bu rakamları günlük yaşamımıza uygulayalım. Evimize gelen su faturaları gibi hektometre küpe altı sıfır koyarsak  ton karşılığını buluruz. Bu ise iki OSB’ye (TOSAB ve TEKNOSAB) yıllık 32 milyon 850 bin ton tahsis yapılacağı anlamına geliyor. Bu büyüklüğü Nilüfer Barajı ile karşılaştıralım. BUSKİ’nin sitesindeki rakamlara bakarsak sadece yeni kurulan 2  OSB için  tahsis edilecek su miktarı Nilüfer Barajı kapasitesinin yarısı kadardır. Halen Bursa’da faal 12 OSB vardır. Bu sayı 2040 Çevre Düzeni Planı’nda 23 olarak öngörülmektedir. OSB sayısındaki artışa Bursa’nın su kaynakları yeterli gelmeyecektir.”

Peki çözüm ne?

Tetik, OSB sayısını arttırmak yerine OSB’lerdeki katma değeri yükseltip, teknolojiyi geliştirmemiz gerektiğini savunuyor ve ekliyor:

“Bu değişim ve dönüşümün de Valilik, Bursa Büyükşehir Belediyesi, akademik odalar ve BTSO işbirliğiyle sağlanması gerekir.”

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X