BUSKİ’nin 2. hidroelektrik santrali açıldı

Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ Genel Müdürlüğü ile Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü (TEMSAN) arasında imzalanan anlaşmanın ardından, Çekirge Devlet Hastanesi yanındaki D13 su deposunun hidrolik su gücünden yararlanarak elektrik enerjisi üretece

BUSKİ’nin 2. hidroelektrik santrali açıldı

Enerji harcamalarını en aza indirip, hem milli ekonomiye katkı sağlamak hem de kaynakların verimli kullanılması amacıyla hem spor tesislerinin hem de BUSKİ atölyelerinin çatılarına güneş enerjisinden elektrik enerji üreten sistemler kuran Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji üretim yatırımlarından birini daha devreye aldı. Bir taraftan kuvvetli rüzgar alan bölgelere rüzgar tribünleri kurulması için projelerine devam eden Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ kanalıyla kurulan 2. hidroelektrik santrali devreye aldı.

BUSKİ’nin örnek bir adım atarak çamurdan elektrik enerjisi ürettiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Enerjide hamle yapan herkes dünyada öne çıkıyor. Bursa’da Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ çalışıyor” dedi. Kısa süre sonra barajın üzerine de güneş kolektörleri döşemeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Altepe, D13 hidroelektrik santrali hakkında bilgiler vererek, “Artık sular boşa akmayacak. Su akacak, elektrik üretecek. Buradaki potansiyel enerji elektrik enerjisine dönüşecek. Yaklaşık yılda 2 milyon TL kazanç sağlayacak, kendisini de amorti edecek. Borudan su akarken para da akacak. Yılda 6 milyon kwh elektrik üretilmiş olacak. Her şeyin öncüsü Bursa, her şeyin en güzeline layık” diye konuştu.

Başkan Altepe, konuşmasının ardından açılışı yapılan tesiste incelemelerde bulundu ve BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile TEMSAN Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toprak’tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Hidroelektrik santralin yapımı Enerji Bakanlığı’na bağlı TEMSAN Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Gücü 1200 kw ve debisi 1,7 m3/s olan santral Dobruca içme suyu arıtma tesisinde arıtılan ve şehir merkezine verilen içme suyu iletim hattı üzerindeki D13 su deposu yanına inşa edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X