BUSMEK Anadolu’yu ipekle fethetti

Bursa’da bu yıl 2. kez Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) tarafından düzenlenen ‘Anadolu Günleri’ fuarı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) renkli anlara imza attı.

BUSMEK Anadolu’yu ipekle fethetti
HABERİ PAYLAŞ

Vali Münir Karaoğlu ile Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık’ın katılımıyla açılışı yapılan fuarda, en büyük ilgiyi de ‘Bursa ipeği’ temalı standıyla Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) gördü. Vali Karaoğlu, ilgiyle incelediği stantta, kursiyerlerin dokudukları ‘Irgandı köprüsü’ desenli ipek halıların iplerini keserek BUSMEK tarafından yaşatılan ipek halı dokumacılığının önemine dikkati çekti.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, “BUSMEK ile birçok köyde ipekle ilgili çalışmalar yapılıyor. Kozadan ipliğe, iplikten mamule doğru bir adım attık. Fuar boyunca BUSMEK’i, sanatımızı ve Bursa ipeğimizi tanıtmaya çalışacağız. BUSMEK’le ilçelerde ve köylerde dokunan halı ve ipek kumaşlar sayesinde, ipekten hediyelik malzeme üretimi sağlanırken bir taraftan da kırsal alanlarda istihdam ve maddi kazanç çeşitliliğin arttırılması hedefleniyor. Bursa ipeğini BUSMEK’le tekrar canlandıracağız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X