1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Büyükşehir Zabıtası’nın bilinçli tüketici hareketi
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Zabıtası’nın bilinçli tüketici hareketi

A+A-

Hepimiz birer tüketiciyiz ama haklarımız konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz?

Art niyetli satıcılar ya da firmalar tarafından aldatıldığımızda, yanıltıldığımızda haklarımızı nasıl ve nerede arayacağımızı biliyor muyuz? 

Bu minvalde geçtiğimiz aylarda Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın açtığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği bilinçli tüketici hareketi başlatmış.

Büyükşehir Zabıtası’nın kurduğu bu özel birim vasıtasıyla ilk önce tüketici hakları konusunda esnafa bilgilendirme yapılırken okullarda da minik yüreklere eğitim verilmeye başlanmış.

Dün bir çay içimi uğradığımız Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanvekili Kadem Kesimoğlu’ndan bu konuda epeyce yol alındığını öğrendik.

Zabıta Daire Başkanlığı işe önce Tüketici Hakları Zabıta Amirliği açmakla başlamış. Burada tüketicilerin hakları konusunda mevzuata hakim memurlar görevlendirilmiş.

Ardından, bastırılan broşürler esnafa ve halka dağıtılmaya başlanmış.

O broşürde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursalılara yaptığı, ‘Bilinçli tüketici bilinçli tüketim’ başlıklı tasarruf ve tüketici hakları konusundaki çağrısına yer verilmiş.

Ayrıca, tüketicilerin alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken hususlar, teşhir ürünlerinin satışından kaçınma, sipariş edilmeyen mal ve hizmetler, ayıplı mala ilişkin haklar, taksitli sözleşmelere dönük haklar, tüketici kredisi sözleşmesi hakkı, konut finansmanı sözleşmelerine dönük haklar, tüketiciden alınacak ücretler konusundaki haklar, mesafeli sözleme ve haklar, devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleş hakları, paket tur hakları, abonelik sözleşme hakları, süreli yayın hakları, fiyat ve etiket hakları, garanti belgesi ve hakları gibi çok sayıda başlık altında tüketiciler bilgilendiriliyor. 

Broşürde yine ilçe ilçe tüketici hakem heyetlerinin telefon ve faks numaralarına da yer verilmiş.

Buradan sonuç alamayanların İl Tüketici Hakem Heyeti ile tüketici mahkemelerine başvurabilecekleri hatırlatılmış.

Büyükşehir Zabıtası bununla da kalmamış,  “Ağaç yaşken eğilir” atasözünden yola çıkarak, İl Bilim Teknoloji ve Sanayi Müdürlüğü ekipleriyle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin alınarak okullardaki minik tüketicilere de konferanslar vermeye başlanmış.

İlk etapta Osmangazi’de Yusuf KöstemYıldırım’da Emek ve Nilüfer’de Sadettin Türkün ortaokullarında  öğrenciler bilinçli tüketim konularında bilgilendirilmiş.

Zabıta merkez ilçelerden sonra diğer 14 ilçedeki okullarda da eğitimlere devam edecek.

Gördüğünüz gibi Büyükşehir Zabıtası sadece seyyar kovalamıyor, bilinçli toplum ve tüketicilik konusunda da elini taşın altına sokuyor.

Emeği geçenleri kutluyoruz.

 

BESAŞ’ta kongre zamanı

 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde de hareketlilik başladı.

Bugün toplanacak olan BESAŞ Genel Kurulu’nda şirketin Yönetim Kurulu üyelerinin değişmesi bekleniyor.

Yeniden şekillenen siyasi kadrolara göre BESAŞ’ın Yönetim Kurulu üyeliklerine de yeni isimler getirilmesine kesin gözle bakıyor.

Belediye şirketleri içinde ilk genel kurulunu yapacak olan BESAŞ’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın diğer iştirakler BİNTED, BURKENT, BURBAK, BURULAŞ, BURFAŞ, Kültür AŞ, Jeotermal AŞ ve Tarım AŞ’nin genel kurullarını da 29 Nisan’da toplayıp yönetimlerde değişikliğe gideceği konuşuluyor.

Yeni dönemde yeni isimlerle yola devam edecek olan belediye şirketlerinin bir kısmının birleştirilebileceği de dillendiriliyor.

Bu arada Büyükşehir Belediyespor’da da değişim olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.