‘Büyüme dostu politikalara hız verilmeli’

Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) bildirisi yayınlandı. Bildiride, ”Jeopolitik gerilimler, mülteci krizi ve İngiltere’nin AB’den çıkması ihtimalinin şoku bazı riskler teşkil ediyor. Bu ortamda, politikalarımıza olan güveni desteklememiz önemli’

‘Büyüme dostu politikalara hız verilmeli’

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklerin arttığına işaret ederek, büyüme dostu politikalara hız verilmesi çağrısında bulundu.

IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları kapsamında düzenlenen 33. Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısı’nın sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride, küresel ekonominin sınırlı şekilde genişlemeye devam ettiği ancak aşağı yönlü risklerin Ekim 2015’te yapılan son IMFC toplantısından bu yana yükseldiği ifade edilerek, ‘Küresel ekonomik görünüme yönelik aşağı yönlü risklerin Ekim 2015’ten bu yana artması, daha genel bir durgunluk ve ani sermaye çıkışları ihtimalini yükseltti. Aynı zamanda, jeopolitik gerilimler, mülteci krizi ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması (Brexit) ihtimalinin şoku bazı riskler teşkil ediyor. Bu ortamda, politikalarımıza olan güveni desteklememiz önemli’ denildi.

DENGELİ BÜYÜMEDE KARARLILIK

Gelişmiş ekonomilerdeki iyileşmenin zayıf talep, düşük verimlilik artışı ve krizden miras kalan olumsuzluklar nedeniyle sınırlandığı kaydedilen bildiride, gelişen ve yükselen piyasa ekonomilerinin de yavaşladığı kaydedildi. Bildiride, IMFC üyelerinin güçlü, sürdürülebilir, kapsayıcı, istihdam zengini ve dengeli bir küresel ekonomi için kararlı oldukları belirtilirken, bu hedefe ulaşmak için büyüme dostu mali politikalar ve genişlemeci para politikalarının yanı sıra yapısal ve finansal reformlara hız verilmesi gerektiği vurgulandı.

ENDİŞE DEVAM EDİYOR

IMF Başkanı Christine Lagarde ile IMFC Başkanlığını yürüten Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carsten IMFC toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Lagarde, finansal piyasalarda yılın ilk aylarda yaşanan panik havasının geçmesine rağmen endişenin hala devam ettiğini ifade etti. Lagarde, ‘IMFC içinde bulunduğumuz negatif şartlara ve ufuktaki zorluklara, pozitif yaklaşarak çözümler üretmemizi sağlayan bir nevi toplu terapi. Bence işe de yarıyor’ dedi.

G20 İVME KAYBETMEDİ

G20 ülkelerinin uzun süredir taahhüt ettiği hedefleri yerine getirip getiremediği sorusu üzerine Lagarde, ‘Olaylara pozitif yaklaşmazsak sonuç alamayız. Dolayısıyla bu kesinlikle gerekli. G20 bazı ilerlemeler kaydetti. Daha yapılacak çok şey var. G20 ajandası bence ivme kaybetmedi. Ancak, üyeler evlerine döndüğünde bunun ne kadarını gerçekleştirecekleri önemli bir soru işareti’ diye konuştu. IMFC Başkanı Agustin Carsten ise, G20 üyelerinin piyasalar istikrar kazanmış olsa dahi rehavete kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X