‘Büyüme imalat sanayinden gelecek’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, imalat sanayindeki artışın, büyümenin sürükleyici gücünün imalat sanayi olacağını gösterdiğini belirterek, “Türkiye 2016 yılında da hızlı büyümesine devam edecektir. Büyüme hem iç tüketim hem de dış tüketim el

‘Büyüme imalat sanayinden gelecek’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yazılı açıklamasında, 2016 yılı Ocak ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1 arttığını bildiren Işık, arındırılmamış endeksteki artışın ise yüzde 3,6 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Işık, verilerin beklentilerin üzerinde çıktığını vurgulayarak, “Ocak ve şubat ayında küresel piyasalarda yaşanan çalkantılar nedeniyle risk iştahı azalmış, bu da iç piyasada beklentilerin azalmasına neden olmuştu. Ocak ayı sanayi üretiminin beklentileri aşması, iç tüketimin hareketli olduğunu ve tüketim talebinin ithalat yerine yerli üretimle karşılandığını işaret etmektedir. Ocak ayında harcama eğilimi yüksek olan grupların alım gücündeki artış iç tüketimin canlanmasına katkıda bulunmuştur” ifadesini kullandı.

ÜRÜNLERİN NİTELİĞİNİN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ocak’ta ihracat verileri daralmayı işaret etse de şubatta ihracatın toparlamasının, negatif işaretlerin geçici olduğunu gösterdiğine değinen Işık, şunları kaydetti:

“En büyük ihracat pazarlarımızdaki toparlanma devam etmektedir. Almanya başta olmak üzere Avro Bölgesi ülkelerinde de sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artmaktadır. Bu durum Türkiye’nin sanayi üretimine de olumlu yönde yansıyacaktır. Petrol fiyatlarının tekrar yükselmesi ve Avro Bölgesi’nde finansal genişlemeler de ek bir talep yaratacaktır. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya göz önüne alınırsa, genişleme yönünde yaşanan gelişmeler Türkiye’de yapılacak üretime doğrudan katkı yapacaktır. Türkiye 2016 yılında da hızlı büyümesine devam edecektir. Büyüme hem iç tüketim hem de dış tüketim eliyle desteklenecektir. İmalat sanayindeki artış, büyümenin sürükleyici gücünün imalat sanayi olacağını göstermektedir. Türkiye attığımız bu adımlarla bir yandan daha yüksek katma değerli ürünler üreterek ülke refahını artıracak bir yandan da daha rekabetçi ürünler üreterek kırılganlıkları azaltacaktır.”

Işık, bakanlık olarak sanayi üretimi büyürken, üretilen ürünlerin niteliğinin artması için de çalıştıklarını belirtti. Ar-Ge Reform Paketi’nin önemine işaret eden Işık, şu an üzerinde çalışılan Patent Kanunu ve Üretim Reform Paketi’nin de Türkiye’deki iş ve yatırım ortamının gelişmesine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X