Buzda düştü, ayağı kırıldı!

Bursa’da hava sıcaklığının 5 gündür eksi değerlerde seyretmesi buzlanmayı beraberinde getirdi. Buzda sokağa çıkan onlarca insan düşerken, son 24 saatte hastanelerin acil servislerine kırık şikayeti ile getirilen vak’a sayısı yüzü geçti. Dershaneye giderke

Buzda düştü, ayağı kırıldı!

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 112 acil ekipleri son 24 saatte buzda kayıp düşerek yaralanan 58 kişiyi hastanelerin acil servislerine taşıdı. 112 Acil Servisi yetkilileri, vak’aların büyük kısmının çocuklar ve yaşlıları olduğuna dikkat çekerek, “Öğrenciler hafta sonu dershaneler sebebiyle yollara düştü. Özellikle kaldırımlarda buzlanma görülmesine rağmen, insanlar temkinli hareket etmeyince dengelerini kaybedip düşüyor. Düşmelerde öncelikle yaralının düşerken başını vurup vurmadığını soruyoruz. Çünkü düşme sırasında başın yere vurması beyinde önemli hasarlara yol açabiliyor. Hayati tehlike arz ediyor. Kırık vak’ası olanları da sedye ile sabitleyip hastanelerin acil servislerine taşıyoruz. Düşmelerde yaşlıların daha fazla riski bulunuyor. Çünkü vücudun refleksleri soğukla birlikte ihtiyarlarda daha fazla yavaşlıyor. Dengeyi sağlamaları zorlaşıyor. Yaşlıların ve 10 yaş altı çocukların mecbur kalmadıkça sokağa çıkarılmamasını tavsiye ediyoruz. Kırık vak’aalarında vatandaşlarımızın yaralıyı kıpırdatmamaları önem arz ediyor. İlk müdahele yapılırken, kırığın olduğu bölgenin durumuna göre yaralanan şahsın sağlık ekibi gelene kadar hareketsiz bekletilmesini istiyoruz” dediler.

Bursa’da kırık vak’aalarının en yoğun olduğu hastaneler Şevket Yılmaz, Bursa ve Çekirge devlet hastaneleri oldu. 

AYAĞI KIRILAN ÖĞRENCİYE POLİS ŞEFKATİ

Osmangazi’nin Doğanbey Mahallesi’nde Tuğsa İş Merkezi önünde buzlu zeminde kayarak düşen lise öğrencisi Rıza Şahinkaya’ya ilk müdaheleyi çevik kuvvet ekipleri yaptı. 18 yaşındaki Şahinkaya, otopark alanında buzla kaplı zeminde yürürken bir anda dengesini kaybederek düştü. Bu sırada devriyede bulunan çevik kuvvet ekibi, düşen gence yerden kalkmamasını söyleyerek, başının altına destek verdi. Kendi kabanları ile gencin üzerini örtüp şemsiye ile ıslanmasını önleyen polisler, Şahinkaya’nın babasına da haber verdi. 

Dershaneye giderken düşerek ayağı kırılan Rıza Şahinkaya, ambulansla Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X