Çağlar Bursa’ya yeni hedef gösterdi: Teknoloji üssü olmanın tam zamanı!

Milliyet gazetesinde Tunca Bengin’in sorularını cevaplayan Devlet eski Bakanı ve Olay Medya Kurucusu Cavit Çağlar, tekstil ve otomotivde dünya liginin önemli oyuncusu haline gelen Bursa için yeni hedef gösterdi. Yeşim Tekstil’in çeşitli yerlerde ürettiği ürünlerin dünyanın her yerinde satıldığını vurgulayan Çağlar, dünyada yükselen trendin teknoloji olduğunu söyledi ve “Bursa teknoloji üssü olmalı” dedi. Çağlar, savunma sanayiyle ilgilendiğini de açıkladı. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Çağlar Bursa’ya yeni hedef gösterdi: Teknoloji üssü olmanın tam zamanı!

Röportajı… Milliyet Gazetesi Yazarı Tunca Bengin yaptı. Deneyimli gazetecinin sorularını ise Bursa sanayisinin duayen ismi, Devlet eski Bakanı ve Olay Medya Kurucusu Cavit Çağlar cevapladı.

Milliyet gazetesindeki röportajda Çağlar’ın Bursa üzerine çarpıcı tespitleri var.

Öncelikle…

Bursa’nın tekstilde Avrupa ve dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri haline geldiğinin, otomotivde ise büyük yol aldığının altını çiziyor:

“Tekstilde Bursa ve Türkiye rakip tanımıyor. Eskiden İtalya ve Fransa ile rekabet ederdik, modanın öncüleri oralarıydı. Bugün giyim olsun, kumaş olsun onlardan geri değiliz, hatta önüne geçebilecek hale geldik.”

Şu vurgu önemli:

“Türkiye bu ligin önemli oyuncusu oldu.”

Yaşadığımız süreçte…

Koronanın Çin ekonomisine etkisiyle Türkiye’nin tekstilde dünya ticaretinden daha büyük pay alacağını ifade eden Çağlar şu değişime de dikkat çekiyor:

“Bizim nesilden sonra gelen ikinci kuşak kaplanlar daha atak. En az birkaç dil biliyorlar. Tekstilde 170’ten fazla ülkeye ihracat yapabiliyor Türkiye.”

Bu noktada…

Yeşim Tekstil’in dünyanın en önemli oyuncularından Nike ve birçok dünya markasının en büyük üreticilerinden olduğunu anımsatıp, “Dünya liginde oynuyor yani” diyor.

Sonra da Bursa için yeni hedefi gösteriyor:

“Bursa bizim zamanımızda çok büyüdü. 20-25 sene evvel çok ciddi atılımlar yaptık. Şu anda Bursa’nın tekrar silkelenip, teknoloji sektörüne girmesi, ona dönmesi lazım. Çünkü diğerleri oturdu.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X