Çalıkuşu’nun köyü ‘sürgün’ değil ‘huzur’ yeri olacak

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Reşat Nuri Güntekin’in 1922’de yazdığı Çalıkuşu romanının başkarakteri Feride’nin öğretmenlik yaptığı yer olarak bilinen Zeyniler Mahallesi, yapılması planlanan yürüyüş parkurları, orman, şelale, seyir tepesi ve yamaç

Çalıkuşu’nun köyü ‘sürgün’ değil ‘huzur’ yeri olacak

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Teleferik Mahallesi’ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta, Uludağ’ın eteklerinden Bursa manzaralı dik yolları geçtikten sonra ulaşılan mahalle, romanda Feride’nin gönüllü gittiği “sürgün yeri” olarak geçiyor.

Mahalle ya da köy statüsüne sahip olmadığı için elektriğin dahi bulunmadığı, henüz 4 yıl önce statüsüne kavuşmasının ardından elektrikle tanışan Zeyniler’in var olan doğa turizmi potansiyeli, Yıldırım Belediyesinin “Zeyniler ile Huzur Turizmi” projesiyle gün yüzüne çıkarılacak.

Bölgede, yürüyüş parkurları, orman, şelale, seyir tepesi ve yamaç paraşütü pisti düzenlemelerinin yanı sıra Türk edebiyatının önemli isimlerinin katılacağı “Edebiyat Zirvesi” de yapılacak.

Turizmin yeni yıldızı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zeyniler’i turizmin yeni yıldızı yapmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Zeyniler’i turistlerin uğrak merkezi haline getirmek istediklerini belirten Edebali, “Zeyniler, eşsiz doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle Yıldırım’ın gizli kalmış hazinelerinden biri. Doğayla iç içe, Bursa’nın eşsiz konumunda bir yer. Biz, Yıldırım Belediyesi olarak Zeyniler’in mevcut potansiyelini ortaya çıkarmak için projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu projelerle Zeyniler, yerli ve yabancı turistlerin çekim noktası olacak.” diye konuştu.

Mahalleyi dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini dile getiren Edebali, şöyle devam etti:

“Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansından (BEBKA), Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 345 bin liralık hibe almaya hak kazandık. ‘Zeyniler ile Huzur Turizmi’ projesiyle kırsalda kalkınmayı hayata geçiren çalışmalara imza atıyoruz. Proje kapsamında, ekoturizm, gastronomi ve doğa turizmi açısından zengin bir potansiyele sahip Zeyniler’i güçlendireceğiz. Şu an bir kooperatifle kadınların ekonomiye katılımları sağlandı. Burada doğal ve yöresel üretim yapılmakta, doğal kaynakla değerlendirilerek, kırsal ekonomik kalkınmaya katkı sağlanmaktadır. Ayrıca yürüyüş parkurları düzenlenmesi, orman, şelale, seyir tepesi ve yamaç paraşütü pistinin turizmin hizmetine sunulması da hedeflerimiz arasında.”

Güneş enerjili aydınlatmalarla gece yürüyüşü

Edebali, “Zeyniler ile Huzur Turizmi” projesinin mahalleyi hak ettiği kimliğe kavuşturacağını ifade ederek, “Bölgenin ekonomik yönden canlanması ve tarım dışı gelirlerin artırılması amacıyla mahallede, ‘arıcılık ve bal üretimi’ dersleri verildi. Burada 35 kursiyer, sertifika sahibi oldu. Arıcılık faaliyetleri kapsamında, bölgeye ağaç çeşitliliğini zenginleştirme adına ıhlamur ve kestane ağaçları dikildi.” dedi.

Mahalledeki meydan düzenleme ve iyileştirme çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Edebali, şunları kaydetti:

“Bölgenin önemli ekonomik kaynaklarından biri olan yamaç paraşütü için bir pist düzenlenip kabinlerin yapılması için çalışmalar başlatıldı. Bölgeye bir de ‘Organik Ürün Çarşısı’ yapılacak. Ayrıca bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği araştırmalarında da son aşamaya gelindi. Zeyniler’in doğa turizmi açısından cazibe noktası haline gelmesi adına Zeyniler-Gülpınar ve Zeyniler-Kaplıkaya’da doğa yürüyüşleri gerçekleştirildi. Yürüyüş için Kaplıkaya Deresi üzerine de iki köprü inşa edilecek. Bu parkurlara güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar yerleştirerek, gece yürüyüşlerine de imkan sağlayacağız. Yapılan ve yapılacak projelerle Zeyniler’in mevcut potansiyeli ortaya çıkartılarak, doğa ve kültür turizminin parlayan yıldızı haline gelecek.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X