Çalımlıoğlu: Toprak, 2016’da da yüksek kâr marjlı yatırımın adresi olacak

Gayrimenkul yatırımında 26 yıldır hedefi vuran öngörüleriyle uzmanlığını kanıtlayan Çalımlıoğlu Gayrimenkul AŞ 2016’da yatırımcılarına yine kazandıracak.

Çalımlıoğlu: Toprak, 2016’da da yüksek kâr marjlı yatırımın adresi olacak

Bursa ve Güney Marmara’da yönettiği süreçlerle, prim yapan bölgelerde öncü rol üstlenen Çalımlıoğlu Gayrimenkul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çalımlıoğlu, gayrimenkul yatırımında geçen zamanı yıpranma payıyla değerlendirmek gerektiğini belirterek ‘Aldığınız arabanın modeli, değeri düşecek. Yeni yaşam alanları açıldığı zaman, yeni mimarlar çıktığı zaman, yeni merkezler açıldığı zaman aldığınız gayrimenkulde yıpranma payıyla beraber o da değer kaybediyor olacak. Oysa toprağa yapılan yatırım üretimi olmayan, yıpranma payı olmayan tek gayrimenkul aracı.  Bunu da kesinlikle uzmanlarla beraber yapmanız lazım, ihtimalleri en yüksek olan bölgeleri belirlemeniz, yolların geçtiği, sanayinin olduğu, altyapı çalışmalarının başlayacağı, şehirlerin büyüyeceği bölgelere bakmanız gerekir. Çok uzun bir geçmişe değil 5 yıl önceki zaman dilimine bakın, 1’e 50 kat veren hiçbir yatırım olmamıştır. Ama toprak olmuştur. İnsanlar da yatırımlarını bu yönde yaparlarsa her zaman daha da kazançlı olurlar.’ dedi.

Toprağın Kaybettirme İhtimali Yok

Birikimlerin toplanabileceği en doğru yatırımın toprak olduğu açıklamasını yapan Harun Çalımlıoğlu;  “Ne dolar ne borsa ne altın hiçbir yatırım ürünü toprak kadar kazandırmıyor. Bugün kredi kullanarak veya borç alarak toprağa yatırım yapmanız durumunda bile sahibi olduğunuz toprak; değerini üçle, dörtle, beşle çarpma imkânını size verecek, borcunuz bittiğinde de gelecekte sizi bekleyen güvenli bir yatırımınız olacaktır. Toprak, yatırım araçlarına kıyasla yatırımcıya kaybettirme ihtimalinin olmadığı bir yatırım aracıdır. Avantajlı, kâr marjının yüksek olması sebebiyle “Toprağa yatırım yapan kazanır” dedi.

Arazinin uzun vadeli kazandıran bir yatırım aracı olduğu düşünülürken günümüzde bu anlayışın değiştiği tartışılmaz bir gerçek. Yeni otoban projeleri, köprü inşaatları bulunduğu güzergâhın ekonomik yapısını da zenginleştirerek hem kolaylaştırıyor hem de kazandırıyor. Harun Çalımlıoğlu ‘Eskiden bir toprak aldıysanız 10 yıl-20 yıl-30 yıl gibi süreçlerle ancak kazandıracak duruma geliyordu. Çünkü üretim olmadığı için insanlar yeni yaşam alanlarına geçiş yapmak mecburiyetinde hissediyorlardı kendilerini. Oysa şimdi altyapı çalışmaları süren yollar, hızlı tren, deniz yolu, hava yolu, karayolu gibi noktalara yakın olan yerler size beklemeden hatta 24 ay gibi kısa bir sürede  muazzam bir artışla size dönüyor. Önceden yol hayatı kolaylaştırıyordu oysa artık yollar büyükşehirleri birbirine yaklaştırıyor ticareti, sosyal gelişmeyi, ekonomiyi doğrudan tetikliyor. Coğrafi açıdan bakarsanız Bursa, Yenişehir, Karacabey gibi bölgeler denizyolu, havayolu, karayolu açısından bütün yolların kesiştiği gelişime çok açık bir yer yani bahsettiğimiz tüm kriterleri taşıyor. Ona keza Çanakkale bölgesi gelişime çok açık bölgelerden olması ile beraber, alt yapı çalışması ihtimallerine, denizyollarına, demiryollarına, havayollarına, karayollarına ve karşısında İstanbul olmasına baktığınız zaman, proje kapsamında burasının çok yakın zamanda gündeme geleceğini biliyorsunuz. Bu kriterleri çok iyi değerlendirmeniz, bölgeyle alakalı yatırımlarınızı, ihtimal ve projeleri masaya yatırmanız; yalnızca bugüne değil, yarınla alakalı yapacaklara bakmanız, bundan 5 yıl önceki atılan adımları tek tek incelemeniz ve yarını düşünmeniz gerekir. Bu konularda birçok spekülatif yaklaşım da olduğu için yatırım yapacakları uyarma ihtiyacı hissediyoruz.  Yatırımda bu işin uzmanlarıyla görüşün, söylentilerle yola çıkmayın’ uyarısında bulundu.

2016’da da Gayrimenkul Kazandırmaya Devam Edecek 

2015 yılının gayrimenkul açısından hem dünya bazında hem de ülke olarak yaşananların bütün sektörleri etkilediğini belirten Çalımlıoğlu, lokomotif olan emlak sektörünün de bundan hakkına düşen payı aldığını düşünüyor. Harun Çalımlıoğlu, ‘2016’dan umutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü altyapı çalışmaları hızla devam ediyor, Türkiye’nin kurulduğu günden bu yana yapılmayan yolları, köprüleri inşa edilmeye başlandı. Bu da Türkiye’nin kalkınması anlamına geliyor. 2016 itibariyle gerek yurtdışı yatırımcıları, gerekse yurtiçi yatırımcıları Türkiye’ye odaklanmış durumdalar. Çok yakın zaman içerisinde Türkiye kesinlikle Ortadoğu’da başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinde sektörle alakalı öncülüğü alacaktır diye düşünüyoruz.  Ve bu süre zarfında gayrimenkul sektöründe yatırım yapanların her şeyden çok daha fazla kazanacağını düşünüyoruz yüzden sektörle alakalı çok umutluyuz’ dedi.

Çalımlıoğlu Gayrimenkul AŞ‘den ‘FranchIse’ Atağı

nBayilerine tüm birikimlerini ve sektör tecrübelerini aktararak hem kazanan hem de kazandıran yatırımın adresi olmak isteyen Çalımlıoğlu AŞ kurumsallaşma faaliyetlerini tamamlanmış uzman kadrosuyla yenilikleri bünyesine katmaya devam ediyor. Sektöre örnek olan rol modelde portföylerindeki kendilerine ait tüm arazileri franchise yöntemi ile bayilerine sunuyor. Bu sayede bayiler sadece kişilere aracılık etmekle kalmayıp, aynı zamanda dünyada örneği olmayan bir uygulama ile ülkenin yatırım yapılabilir tüm arazilerine de sahip olacaklar. Franchise sistemi ile İstanbul, İzmir, Ankara gibi hedef bölgeler dışında İngiltere ve Almanya’da da araştırmalarını sürdürdüklerini belirten şirket Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çalımlıoğlu ‘Bu sistemle amacımız hem bilgimizi hem de öngörümüzü daha fazla insanla paylaşabilmek. Bunu yapabilmek için de kurumsal çalışan büyük firmalara ihtiyacınız var. Şu an itibariyle franchise verdiğimiz bayilerimiz var ilerleyen dönemlerde bu anlamda adımızı daha sık duyacağınızı söyleyebiliriz.’ dedi.

NEDEN ÇANAKKALE 

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu

Kimya İhtisas Bölgesi’nin kurulacak olması

Yerli ve yabancıların yeni adresi olacak Çanakkale Yat Limanı

Yapılacak 10 Termik Santral Projesi

Lapseki Havaalanı

NEDEN BALIKESİR 

Çelebi Limanı

Cunda iskelesi ile tatil noktalarına kolay ulaşım

Sarımsaklı Plajına yeni görünüm ile turizm atağı

Yeni baraj projeleri

Şehir içi teleferik hattı

NEDEN YENİŞEHİR 

Bursa’nın tek havaalanı Yenişehir’de bulunuyor.

Yüksek hızlı tren projesinin orta noktası Yenişehir.

Körfez geçişi ile mesafeler kısalacak.

Türkiye’nin ilk otomotiv test merkezi kurulacak.

Marmara Port Serbest Şehir projesi ile yeni yaşam alanları kuruluyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X