Cameron’dan BBC’ye ‘DAEŞ’ ayarı

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz yayın kurumu BBC’nin DAEŞ’i “İslam devleti” olarak tanımlamasını eleştirerek, “Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir” dedi.

Cameron’dan BBC’ye ‘DAEŞ’ ayarı

Tunus’un Susa kentindeki bir otele geçen hafta düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden İngiliz vatandaşlarının sayısının 30’a yükselmesinin ardından, BBC Radyo 4’te konuşan Cameron, “DAEŞ’in Batının varoluşu için tehdit teşkil ettiğini ve DAEŞ’i yenmenin zaman alacağını” kaydetti.

DAEŞ’le her alanda mücadele etmenin önemini vurgulayan İngiltere Başbakanı, “DAEŞ’le mücadelenin bizim neslimizin mücadelesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC’nin DAEŞ’i “İslam devleti” olarak tanımlamaması gerektiğini de belirten Cameron, “Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir. Birçok Müslüman bu grubun İslam devleti olarak tanımlamasından rahatsız oluyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Suriye’ye DAEŞ’le mücadele etmek için asker gönderip göndermeyeceği sorusuna David Cameron, “Stratejimiz, yerel ordular inşa etmek. Bir ülkeyi işgal etmek kolay, ancak bunun sonuçları olur” yanıtını verdi.

Bu arada İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ve İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood bugün saldırının gerçekleştiği Tunus’un Susa kentinde temaslarda bulunuyor. İngiliz yetkililer hem olay yerinde incelemeler yapıyor hem de Tunuslu yetkililerle görüşüyor.

Öte yandan Tunus’a İngiltere kraliyet hava kuvvetlerine ait bir uçak gönderilerek, hayatını kaybedenler İngiltere’ye getirilecek.

Tunus’un Susa kentindeki bir otelin plajında geçen hafta yapılan silahlı saldırıda ölen 38 kişinin en az 30’unun İngiliz vatandaşı olduğu bildiriliyor.

İngiliz hükümeti saldırıyı, “2005 yılında Londra’daki metro ve otobüs saldırılarının ardından İngiliz halkına yapılan en ciddi terör saldırısı” olarak tanımlamıştı. İngiliz basını, saldırıyı terör örgütü DAEŞ’le bağlantılı olduğu tahmin edilen 23 yaşındaki Tunuslu Seyfeddin Rezgui’nin düzenlediğini bildiriyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X