‘Caminin kundaklanması beni derinden sarstı’

Kanada Başbakanı Trudeau, Toronto’da bir caminin kundaklanmasının kendisini derinden sarstığını belirtti.

‘Caminin kundaklanması beni derinden sarstı’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto’da bir caminin kundaklanmasının kendisini derinden sarstığını belirtti.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Trudeau, Toronto’nun Peterbrough bölgesinde kundaklanan cami için büyük üzüntü duyduğunu bildirdi. Başbakan Trudeau, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Peterborough Kawartha Müslümanlar Derneği’ne ait Masjid Al-Salaam Camii’nde gerçekleşen yangından çok rahatsız oldum. Olay beni derinden sarstı ve rahatsız etti. Ülkemizi yücelten değerlerden biri çok kültürlülük ve dini hoşgörüdür. Kanada bu farklılıklarımızdan dolayı güçlü bir ülkedir. Kanadalı Müslümanlar, ülkemizin, sosyal ve ekonomik dokusuna çok büyük katkılarda bulunmuş saygın üyeleridir. Hedef alınan masum ve huzur içinde yaşayan vatandaşlarımıza karşı yapılan vandalizm ve hoşgörüsüzlük asla kabul edilemez.”

“Müslümanlar da mağdur”

Trudeau, en son Paris’te meydana gelen terörist saldırıların tüm dünyayı şoke ettiğini belirttiği açıklamasında, şunları kaydetti:

“Fransa’da işlenen vahşetin sorumlularını bulmaya odaklanmamız lazım. Kanadalıların anlaması gereken önemli bir konu da dünyadaki Müslümanların da aynı kişiler tarafından zulme uğratıldığı ve mağdur edildikleridir. Tüm bunlara karşı birlikte olmamız gerekir. Namazı için her hafta camiye giden aileler müsterih olsunlar. Kanada hükümeti sizin haklarınızı  koruyacak ve olayın faili ya da faillerini yakalamak için her türlü çabayı gösterecektir. Ben caminizin en kısa zamanda yeniden ibadete açılmasını umut ediyorum.”

Toronto’nun Peterborough-Kawartha bölgesindeki Masjid Al-Salaam Camii, 14 Kasım gecesi kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce kundaklanmış ve kullanılamaz hale gelmişti. Camide en az 80 bin Kanada Doları (173 bin TL) zarar olduğu tahmin ediliyor. Olayla ilgili, polis ve itfaiye tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X