Can güvenliği için imar planına dikkat!

Uludağ Yapı Denetim Kurucu Müdürlerinden Ömer Mekik, Bursa’da yaşayan insanların can güvenliği için imar planına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Can güvenliği için imar planına dikkat!
HABERİ PAYLAŞ

Mekik, şirketi inşaat mühendisi Mehmet Denksoy ortaklığında 2004 yılında kurduklarını belirterek, deprem kuşağındaki Bursa’nın en önemli eksikliklerini tespit ettiklerini kaydetti. Depreme dayanıklı binaların yapılması adına Uludağ Yapı Denetim’in elini taşın altına koyduğunu ve başarılı projelere imza atmaya devam ettiğini anlatan Mekik, Avrupa kenti olan Bursa’da yaşayan insanların can güvenliği için imar planına dikkat edilmesi gerektiğine vurguladı. Denetimlerin önemine de işaret eden Mekik, “İnşaata başlamadan önce hazırlanan projeler bizim tasdik etmemizden sonra ilgili belediyeye sunuluyor. Belediye de onaylayarak gerekli ruhsatı verdikten sonra biz devreye giriyoruz ve sıfırdan bitene kadar projeyi her safhasında kontrol ediyoruz. Demirden betona ayrıntılı bir incelemeye tabi tutuyor, projesine uygun olarak inşa edilmesine denetim anlamında tam destek veriyoruz” dedi.

PROJELERDE DENETİM ŞART

Bugüne kadar büyük işlere imza attıklarını belirten Mekik, Nilüfer , Mudanya, Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ağırlıklı olarak çalışmalarını devam ettirdiklerini vurguladı. 1999 deprem yönetmenliğine göre projelerin daha dikkatli ve sağlıklı yapıldığını anlatan Ömer Mekik, “En büyük depremlerde bile binaların yıkılmaması gayesiyle yapılan projeler için kesinlikle denetim şart. Bizler işimizi düzgün yaptığımız takdirde de olumsuz durumları engellemiş olacağız. Sonuç itibariyle kentsel dönüşümlerin de amacı bu. Eski binalar yıkılarak depreme uygun yapılmalı ki tekrar ölüm ve gözyaşı olmasın” diye konuştu. Mekik, Bursa ilçelerinde olmak üzere 2 bin 500 tane inşaatta imzaları olduğunu ifade etti.

DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜR

Şirket ortağı İnşaat Mühendisi Mehmet Denksoy, Bursa’nın 1. derece deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı. Gelecek nesillere sağlıklı yapılar bırakılması adına gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Denksoy, “Deprem korkunç bir gerçek ve kesinlikle gözden bir şeyler kaçırmamak lazım. Unutulmamalı ki deprem öldürmez binalar öldürür. Yapı denetimin amacı da tekniğine, projesine ve imar projesine uygun binaların yapılmasını sağlamak. Bunlar sağlandığında gerek proje gerekse imalat aşamasında hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır. Şimdiki binalar 25 sene önceki binalarla kıyaslanamaz. Çünkü denetimler sıklaştıkça insanlar işine daha da önem vermeleri gerektiğinin farkına varıyorlar” dedi. Şirketin makine mühendislerinden İsmail Cem Küçük de, firma olarak kentsel dönüşüm konusunda da dikkatle çalıştıklarını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X