Canan Karatay uyardı: Şimdiden su içmeye başlayın

Prof. Dr. Canan Karatay, “Ramazan’dan önce vücudu hazırlamamız lazım. Şimdiden vücudu optimize etmek ve sağlıklı bir şekilde vücudu hazırlamak için herkes su içmeye başlasın” önerisinde bulundu.

Canan Karatay uyardı: Şimdiden su içmeye başlayın

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Ramazandan önce vücudu hazırlamamız lazım. Vücudun suya çok ihtiyacı var. İnsan vücuduna su ve tuz girmesi lazım. Şimdiden vücudu optimize etmek için sağlıklı bir şekilde vücudu hazırlamak için herkes su içmeye başlasın” önerisinde bulundu.

“BOL BOL KEMİK SUYU İÇİLİRSE BÜTÜN GÜNÜ DİNÇ GEÇİRİRSİNİZ”

Sağlıklı beslenme alanında çalışmalar yaptığını anımsatan Karatay, “Yoğun çalışanlar, seçime katılanlar da çok iyi bir ‘Karatay kahvaltısı’ ile güne başlamalı. Karatay kahvaltısında hür dolaşan köy tavuğundan elde edilmiş tavuk yumurtası var. Yolda gelirken de gördüm, inekler ve koyunlar otluyordu. Düzce yeşillik içinde, bunun kıymetini bilmek gerekir. Yumurta sarısıyla beraber yenildiği zaman hem oruç tutanlar dinç kalır, hem de ağır çalışanlar dinç kalır. Özellikle bir de paça çorbası. Mutlaka sevdiğiniz kadar kelle paça, işkembe bol bol içmelisiniz. Bir de ‘Et bulamıyoruz, et alamıyoruz’ diyenler var. Zaten ülkemizde Kurban Bayramı’ndan Kurban Bayramı’na et yiyor herkes ama kemik suyu çok önemli. Kemiğin içinde bulunan mineraller, proteinler ve yağlar çok önemli. Bol bol kemik suyu içilirse bütün günü dinç geçirirsiniz.” diye konuştu.

“KARATAY PRENSİPLERİ, RAMAZAN’A UYUYOR”

Ramazan da oruç tutanlara tavsiyelerinin sorulması üzerine Karatay, şu bilgileri paylaştı: Ramazan da zaten Karatay prensiplerine çok uyuyor. Karatay’da 2 öğün beslenme var. İki öğün yenilince doğal, yeterli ve çok yenilmesi lazım. Sahur yapmak, kahvaltı yapmak demektir. Kahvaltının yumurtası, tereyağı, zeytin, fındık, fıstık, çay ile yapılması lazım. Ama çay, kahve, süt içildiği zaman şekersiz olacak. Bol su içilecek.

“SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE VÜCUDU HAZIRLAMAK İÇİN HERKES SU İÇMEYE BAŞLASIN”

Canan Karatay, vücudun ramazana hazırlanması gerektiğini belirterek, “Vücudun suya çok ihtiyacı var. Ramazan uzun ve sıcak günler olacak. İftara doğru başın ağrımasının sebebi susuzluktur, susuzluk baş ağrıtır. Su tek başına değil, tuzla beraber olmalı. İnsan vücuduna su ve tuz girmesi lazım. Şimdiden vücudu optimize etmek için sağlıklı bir şekilde vücudu hazırlamak için herkes su içmeye başlasın.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X