Canlarından bezdiler! Sabaha kadar nöbet tutuyorlar

Bursa’nın dünyaca ünlü deveci armuduna hırsızlar dadandı. Köylüler bahçede ateş yakıp sabaha kadar nöbet tutuyor.

Canlarından bezdiler! Sabaha kadar nöbet tutuyorlar
HABERİ PAYLAŞ

Gürsu ve Kestel ilçelerinde yetişen, iriliği, kalitesi ve lezzetiyle nam salmış deveci armuduna hırsızlar dadandı.

Tanesi 1 kilonun üzerinde ağırlığa ulaşan deveci armutlarının kilosu 2 liradan dalında satılıyor. Toplaması kolay olan armutlar, hırsızların hedefi haline geldi.

Düz ovada yetişen armutlara ulaşım rahat olduğu için, hırsızlar gece gelip 1 saat içinde 1 ton armut çalabiliyor. Hal böyle olunca masrafları artan ve eskisi gibi para kazanamayan üreticiler, 1 yıllık emekleri zayi olmasın diye köyün farklı noktalarında gruplar halinde hırsızlara karşı nöbet tutuyor.

ih3-390406-1.jpg

Şüpheli durumda jandarmaya haber veriyorlar

Köylüler, hava kararmaya başladıktan itibaren sabahın ilk ışıklarına kadar nöbet tutuyor. Bahçelerinde ateş yakan köylüler sürekli devriye atıyor. Yabancı plakalı araç gördüklerinde ve şüpheli bir durumla karşılaştıklarında hemen jandarmaya haber veriyorlar. Hırsızlar köylülerin bahçelerini suladıkları su pompalarını da çalıyor.

“Güvenlik kamerası talep ediyoruz”

Armut hırsızlığına karşı sabaha kadar nöbet tutuklarını ifade eden Cambazlar Köyü Muhtarı Hasan Efe, şunları söyledi:

“Bu bölgede yetişen armutlar Türkiye’nin en kaliteli armutları. Bu armutları yetiştirmek için 1 yıl boyunca emek veriyoruz. Yılda sadece 27 defa ilaç atıyoruz. Masraflar ağır, eski kazançlar yok, buna bir de hırsızlar eklenince hiç bir şey kazanamıyoruz. Köydeki vatandaşlarla birlikte gruplar halinde köyün farklı noktalarında nöbet tutuyoruz. Şüpheli bir durumla karşılaştığımızda hemen jandarma ekiplerine haber veriyoruz. Jandarma ekiplerine de ayrıca teşekkür etmek isterim, çok güzel çalışma yapıyorlar. Bu armudu toplaması kolay, 2 kişi 1 ton armudu 1 saatte çalabiliyor. Hırsızlar sadece armut çalmıyor, su pompalarını da çalıyor. Biz de 1 yıllık emeğimiz zayi olmasın diye armut hasadı bitene kadar bahçelerde sabaha kadar nöbet tutuyoruz. Hırsızlıklığın cezası az. Geçtiğimiz yıllarda su pompalarımızı çalan hırsızlar yakalandı. 1 yıl sonra çıktılar, aynı pompaları tekrar çaldılar. Biz, Büyükşehir’den köyün farklı noktalarına güvenlik kamerası talep ediyoruz”

ih3-390406-2.jpg

Köylüler ise, “Bir yıl boyunca büyük emek ve masraf yaparak yetiştirdiğimiz armutlarımız çalınmasın diye akşam hava kararmaya başlayınca bahçelerimize gelerek sabaha kadar nöbet tutuyoruz” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X