Çarklar işlemeye devam ediyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, FETÖ sonrası hiçbir programı iptal etmediklerini vurgulayarak, Türkiye’de çarkların işlemeye devam ettiğinin altını çizdi.

Çarklar işlemeye devam ediyor

Olpak, Türkiye’nin hızlı büyüme yolunda adımlar atmaya devam ettiğini belirterek, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından iş adamlarına büyümeye ve üretmeye devam etme çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Bu süreçte iş dünyasına, hiçbir programı iptal etmeyeceklerini ve ertelemeyeceklerini söylediğini ifade ederen Olpak, geçen hafta uluslararası ticaret fuarı MÜSİAD EXPO’nun 16’ncısını gerçekleştirildiğini söyledi. Olpak, ”Bu fuara 100’ün üzerinde ülkeden katılım sağlandı. 7 binin üzerinde yabancı ve on binlerce Türk iş adamı fuarda yer aldı. MÜSİAD EXPO öncesi ’15 Temmuz’un etkileri ve terör hadiseleri var, kaç holü iptal ettiniz, kaç tane yabancı iş adamı programını iptal etti’ gibi manidar sorular soruyorlardı. Bunlara, ‘hiçbir holü iptal etmedik’ dedik. 8 holün de dolu olduğu bir fuarı tamamladık. Demek ki Türkiye’de çarklar işlemeye devam ediyor” dedi. MÜSİAD olarak da büyümeye devam ettiklerine işaret eden Olpak, teşkilatlanma çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti. Olpak, Avustralya ve Japonya’da şube açılışı gerçekleştireceklerini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN ETKİLENMESİ KAÇINILMAZ

Uluslararası piyasalardaki belirsizlik ve ABD’de yaşanan gelişmelerin, dünyanın bütün ülkelerini gerek siyasi gerekse ekonomik bakımdan etkilediğini dile getiren Olpak, dolardaki yükselişten ithalatı ve ihracatı olan Türkiye’nin etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Nail Olpak, ”Eskiden beri sanayici ve tüccarımıza ‘hangi para biriminden kazancınızı sağlıyorsanız o para biriminden borçlanın’ diyoruz. Dolar bazında ve para biriminde kazanç sağlayan sanayicimiz ve iş adamımız varsa bu yükseliş onları fazla etkilemeyecektir. Türk lirasından kazanıp dolar borcu varsa veya başka bir para biriminden kazanıp dolar cinsinden borcu varsa maalesef etkilenecektir. Bu, Türkiye’nin kendi şartlarından kaynaklanan bir süreç değildir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X