Çavuşoğlu: Uluslararası bir konvoy oluşturulsun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Halep’ten El-Nusra teröristlerinin bir an evvel temizlenmesi gerekiyor. Bu bölgede özellikle muhalefetin de El-Nusra’dan ayrılması gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu: Uluslararası bir konvoy oluşturulsun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep’e insani yardım ulaştırılması hakkında, “Burada uluslararası bir konvoy oluşturulsun. Farklı ülkelerin bayraklarıyla ve TIR’larıyla insani yardımları ulaştıralım. Hem bu sembolik olur hem de bu konvoylara müdahale de olmaz hangi taraftan olursa olsun” dedi.

 

Bakan Çavuşoğlu, Lozan’da düzenlenen Suriye toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bugün yapılan toplantının Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısı olmadığı için bir kararın çıkmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Acilen insanı yardımların Halep’e ulaştırılması gerekiyor. Hiç ayrım yapmaksızın çünkü hepsi insan. Siyasi, ideolojik, mezhepsel ayrımcılık gerçekten insanı bir durum değildir. Hiç ayrım yapmadan herkese yardımlar ulaştırılsın. Bizim burada bir önerimiz oldu. Burada uluslararası bir konvoy oluşturulsun. Farklı ülkelerin bayraklarıyla ve TIR’larıyla insani yardımları ulaştıralım. Hem bu sembolik olur hem de bu konvoylara müdahale de olmaz hangi taraftan olursa olsun. Maalesef bayramda dahi insani yardım götüren BM TIR’ları vurulu. Dört tane şoför öldürüldü. Yirmiye yakın TIR maalesef havadan vuruldu. Bunların da önüne geçmemiz lazım” diye konuştu.

 

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DAHA DA ÇOK BÖLGE DEAŞ’TAN TEMİZLENECEK”

 

Herkesin her şartta siyasi müzakerelerin başlaması konusunda hemfikir olduğunu bildiren Bakan Çavuşoğlu, “Bazı kuşkuları ortadan kaldırmak için de tüm ülke genelinde ateşkesin sağlanması lazım. Tabi bu arada DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle de mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Şu anda Menbiç Cebinde o bölgede bizim Özgür Suriye Ordusuyla birlikte -onlara destek veriyoruz- DEAŞ’a karşı ilerlemeler devam ediyor. Önümüzdeki günlerde daha da çok bölge DEAŞ’tan temizlenecek” açıklamasında bulundu.

 

“MUHALEFETİN DE EL-NUSRA’DAN AYRILMASI GEREKİYOR”

 

İnsani yardımların ulaştırılması ve diğer adımların atılabilmesi için çatışmaların durdurulması gerektiğinin altını çizdiklerini belirten Çavuşoğlu, “Halep’ten El-Nusra teröristlerinin bir an evvel temizlenmesi gerekiyor. Bu bölgede özellikle muhalefetin de El-Nusra’dan ayrılması gerekiyor. İşte burada önce El-Nusra ayrılsın sonra ateşkes sağlansın ya da önce ateşkes sağlansın ki bu ortam yaratılsın, muhalefet kendisini El-Nusra’dan ayırsın ve El-Nusra ve diğer teröristler varsa bölgeyi terk etsin konusunda farklı görüşler oldu” değerlendirmesinde bulundu.

 

“BÖYLE BİR TOPLANTI OLDUĞU AMAN HERKES ORAYA GÖZÜNÜ DİKİYOR”

 

Toplantıya katılan tarafların insani yardım, müzakerelerin her şartta başlaması ve ateşkes konusunda hemfikir olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Böyle bir toplantı olduğu aman herkes oraya gözünü dikiyor ve beklenti içine giriyor. O beklentilerin tabi boşa çıkması anlamında söylüyorsanız, maalesef öyle. Neticede bugün burada bir karar alınıp, uygulanması yönünde bir kararlılık tam olarak ortaya çıkmadı. Uzmanlarımız görüşmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X