ÇED’e yeşil ışık

Tüm itirazlara rağmen kentin göbeğine kurulmak istenen DOSAB Termik Santrali’nin ÇED raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından kabul edildi.

ÇED’e yeşil ışık

AYKUT GÜNGÖR

DOSAB tarafından kentin göbeğine kurulmak istenen termik santral ile ilgili kritik karar Ankara’dan geldi. Bursa’ya zehir solutacak tesisin ÇED raporu, tüm itirazlara ve eylemlere rağmen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından onaylandı. 10 günlük itiraz süresinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son kararı söyleyecek. Karar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinden şöyle duyuruldu:

“Demirtaş Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan DOSAB Buhar ve Enerji Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde ve Bakanlık’ta 10 gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilir.”

İTİRAZ DİLEKÇESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

Karar üzerine DOSAB Termik Santrale Hayır Platformu tarafından ÇED kararına itiraz için hazırlanan dilekçe Heykel’de imzaya açıldı. Platform tarafından yapılan açıklamada, karanın ÇED sürecinde sona yaklaşıldığının göstergesi olduğu vurgulanarak, “Bizler sağlıklı yaşam mücadelesi verdikçe onlar kar hırslarından başka bir şeyi görmek istemediler. Artık uyarmaktan vazgeçiyoruz.  Kurduğumuz stantlarda binlerce itiraz dilekçelerimizi toplayacağız ve 10 Nisan 2015 günü halkımızla birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önüne gidip bu santralin kurulmasını istemediğimizi bir kez de ıslak imzalı resmi dilekçelerimizle söyleyeceğiz. Ardından hukuk mücadelemizi başlatacağız ve hukuk mücadelemiz kazanılıp haklılığımız DOSAB tarafından anlaşılıncaya dek mücadeleye devam edeceğiz. Çocuklarımızın geleceğini kar hırsı uğruna feda etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz” denildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X