Çelik’ten engelli açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İŞKUR’un engellilerin işe uyumları ve istihdamları ile kendi işini kurmalarını sağlayan 225 projeye toplam 11 milyon lira kaynak ayırdığını bildirdi.

Çelik’ten engelli açıklaması

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden tahsil edilen idari para cezalarının kullanımıyla ilgili karar veren komisyonun 1 Aralık’ta toplandığını belirtti. 

 

Komisyonun 294 proje arasından 225 projeyi kabul ederek toplam 11 milyon lira kaynak ayırdığını bildiren Çelik, şunları kaydetti: ”Kabul edilen 110 projeyle tüm Türkiye’de engellilerin mesleki eğitim kurslarına katılmasıyla hem meslek sahibi olmaları hem de istihdam edilmelerine katkı sağlanacak. Bunun yanında, kaynak tahsis edilen kendi işini kurma projeleriyle 107 engellinin kendi işinin sahibi olması sağlanacak ve kendileriyle birlikte yaklaşık 250 kişinin de işe yerleştirilmesi temin edilecek.”

 

36 BİN LİRA DESTEK

 

Bakan Çelik, kurulan işyerine kuruluş masrafları, bir yıllık işletme giderleri ile makine ve teçhizat desteği olmak üzere toplam 36 bin lira destek verileceğini belirterek, destek almaya hazırlanacak projelerin 28 Aralık’a kadar Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine iletilmesi gerektiğini vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X