‘Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmeleri planlanan tarihte olur’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, 25 Ocak’ta Cenevre’de Suriyeli muhaliflerle yapılması beklenen görüşmelerin gerçeklemesine ilişkin aşırı iyimser bir tablo çizmek istemediğini fakat görüşmelerin belirlenen tarihte yapılmasını beklediklerini ifa

‘Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmeleri planlanan tarihte olur’

Toner, günlük basın toplantısında, Suriyeli muhaliflerle yapılması planlanan görüşmelerde ABD ve Rusya arasındaki hangi muhaliflerin toplantıya katılacağına ilişkin görüşmeler hakkında konuştu.

Toner, “Aşırı iyimser bir tablo çizmek istemiyorum. Fakat görüşmelerin daha önce karar verilmiş olan tarihte yapılacağına inanıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bugün İsviçre’nin Zürih şehrindeki görüşmeleri sırasında hangi grupların katılacağı konusunun gündeme geldiğini belirten Toner, fakat konu hakkında detay vermeyeceğini söyledi. Toner, İslam Ordusu (Ceyşul İslam) adlı grubun toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin, “Bu isim bugünkü konuşma anında gündeme geldi mi bilmiyorum ancak geçtiğimiz günlerde Kerry’nin, Moskova ziyareti sırasında gündeme gelmişti. Taraflar genel bir tabloda anlaşacaklarını belirtmişti” dedi.

Toner, toplantıya kimlerin katılacağına sadece ABD ve Rusya arasındaki görüşmeler sonrasında karar verilemeyeceğini belirterek, “Oradaki katılımda kim kimi istiyor, kendi inandığımız şeylerden ziyade önemli olan bütün Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyelerinin bir fikir birliğine varmasıdır” diye konuştu.

ABD ve Rusya arasında Suriye’de hangi grupların “ılımlı muhalif” olarak tanımlanacağı meselesi bir tartışma konusu olarak devam ediyor. ABD, Rusya’nın Suriye’de yaptığı hava saldırılarında çok büyük oranda Beşşar Esed rejimine karşı savaşan muhalif grupları hedef aldığını belirtiyor.

ABD, geçen ay da Suriye’de rejime muhalif İslam Ordusu (Ceyşul İslam) örgütünün genel komutanı Zehran Alluş’un Rusya hava saldırısı sonrası öldürülmesine ilişkin olarak, bu durumun Suriye’de oluşturulmaya çalışılan ateşkes ve siyasal çözüm arayışlarını daha da karmaşık hale getirdiğini bildirmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X