Cepheye ‘sahra hastanesi’ teklifi 

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, askeri travmalar da dahil bütün travmalarda ‘altın saat’ olarak nitelendirilen ilk bir saatin önemine işaret ederek, “Zeytin Dalı Harekatı için mutlaka cephenin en yakın noktasına sahra hastanesi kurulmalıdır” dedi. 

Cepheye ‘sahra hastanesi’ teklifi 

GATA’nın kapatılmasının ardından travma ve harp cerrahisinde deneyimli hekimlerin bir çoğunun özel sektöre geçtiğini ifade eden İrgil, Zeytin Dalı Harekatı’nın vatani bir görev, insani bir konu olduğunu, mutlaka ön cepheye yakın bir alanda, ilk müdahale hastanesi oluşturulması önerisini Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a da ileteceğini söyledi. 

“KOORDİNASYON İÇİN HAZIRIM”

Özellikle Afrin’e yaklaşılıp sınırdan uzaklaştıkça, büyük çatışmalarda yaralıların Kırıkhan ve Hatay’a transferlerinde süre uzadıkça asker kayıplarının artabileceğine dikkat çeken İrgil, “Çünkü bu süreçler çok uzundur. Kırıkhan ve Hatay’a gelinen süreç şimdi bile 3 saati buluyor. Askeri travmalar da dahil bütün travmalarda ilk bir saat çok önemli. Buna ‘altın saat’ diyoruz. Bu saat içindeki müdahale için mutlaka cephenin en yakın noktasına sahra hastanesi kurulmalıdır. Burada ister sivil ister eski askeri hekimler olmak üzere bir kadro oluşturulmalıdır. 

Ben gerekirse bunu gönüllü olarak koordine etmeye hazırım. Bakana teklifte ve çağrıda bulunuyorum. Bu genç çocuklar basit yaralanmalardan kaybedilmemelidir. Çünkü bu süreçler çok uzundur. Asker ilerledikçe onunla ilerleyecek bir sahra, triaj sistemine ihtiyaç var. Sadece Kırıkhan ve Hatay’a hastaneleri takviye etmek yetmez, onların kapasiteleri belli” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X