Cerablus’a askeri harekat başladı

TSK ve koalisyon uçakları tarafından Cerablus’ta IŞİD’e yönelik askeri harekat başlatıldı. TSK, IŞİD hedeflerine yönelik top atışları düzenledi. Hava harekatına Türk F-16’ları da katıldı. Öte yandan Bordo Bereliler, sızma harekatıyla Suriye topraklarına g

Cerablus’a askeri harekat başladı

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. 

Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre hava harekatına Türk F-16’ları da katıldı. F-16’lar Cerablus ve Keklice’de hedefleri vuruyor.

DAKİKA DAKİKA NELER YAŞANDI?

Askeri harekat kapsamında ilk olarak  saat 04:00 sıralarında TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı.

Saat 04:05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı.

Saat 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen  toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

İlk hava harekatı, saat 06:08’de gerçekleşti. Saat 06:10 ve 06:30’da da hava harekatlarının yapıldığı belirtildi.

BORDO BERELİLER SURİYE’DE

TSK özel kuvvetleri unsurları, sınır bölgesinden sızma harekatıyla Suriye topraklarına girdi. Bordo Bereliler, kentin bazı yerlerinde IŞİD’in direncini kırmaya yönelik nokta operasyonlar düzenledi.

 

OPERASYONDA “RENK” AYRINTISI

Sabah saatlerinde başlayan Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili en dikkat çeken detaylardan biri de sınırdaki  muhalif güçlerin kollarındaki renkli bantlar oldu.

Gelen bilgilere göre, bölgedeki Türkmen güçler ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) taktığı bu bantların amacı, olası bir dost ateşinde kayıp verilmesinin önüne geçilmesi.

Bölgeden alınan bilgilerde  ‘mavi’yi Türkmenlerin, ‘kırmızı’yı ise ÖSO içindeki diğer grupların kullandığını ifade ediliyor.

 

ÖSO DA KARADAN İLERLİYOR

Türkiye ve koalisyon güçlerinin harekatıyla eş zamanlı olarak harekete geçen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus çevresinde IŞİD’le çatışıyor.

Askeri harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

Terör örgütü IŞİD ile aktif mücadele eden TSK’nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle iş birliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.”

‘TÜRKİYE, RUSYA-İRAN EKSENİNE KAYINCA ABD RAZI OLDU’

Hürriyet gazetesinden Fikret Bila, NTV yayınında Cerablus’a yönelik harekatı yorumladı: 

“Türkiye’nin uzun süredir savunduğu ve hazırlık yaptığı bir harekat. Türkiye Cerablus ile Azez arasının güvenli bölge haline getirilmesini talep ediyordu. Yani IŞİD’in buradan çıkarılmasını ve yerine de YPG’nin sokulmamasını savunuyordu Türkiye. Bu bölgenin Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin yerleşebilecekleri bir yer haline getirilmesi de planlanıyordu. Güney sınırında sadece PKK – PYD’nin kontrol ettiği bir koridora engel olmakta hedeflerden bir tanesiydi. 

Türkiye bu tezini özellikle ABD ile tartışıyordu ama ABD bu fikre yanaşmıyordu ve bu nedenle ilişkiler gerilmişti. Son politika değişikliğinin etkisi olarak değerlendirebiliriz. Türkiye’nin ABD’nin bu tutumuna karşılık Rusya – İran eksenine doğru kayması, ABD’nin tutumunu değiştirmiş olabilir. 

Türkiye karadan giriş yapmayacak diye biliyoruz ama kara atış unsurlarının atışlarıyla IŞİD’i güneye doğru sürmeye çalışacak ve boşalan yere de  Özgür Suriye Ordusu’nun girmesi hedefleniyor. Türkiye’nin desteklediği, ağırlıklı olarak Arapların olduğu bu unsur içerisinde Türkmenler de var.”

‘RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNDEN BU YANA BİR İLK OLUR’

ABD açısından da IŞİD’in Cerablus’tan çıkarılarak Rakka’ya doğru çekilmesi ve buraya yapılacak çok uluslu harekat ile IŞİD’in tamamen temizlenmesi hedefleniyor.

Yapılan bu harekatta koalisyon uçakları IŞİD’i havadan bombalıyor ve bu harekat içinde Türk jetleri de varsa, bu Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım’dan bu yana Suriye hava sahası içinde ilk kez bir harekatta yer alınmış olacak. Bu da Türkiye ile Ruya’nın vardığı bir anlaşmayla ortaya çıkan yeni bir durum demektir. Böyle ise, Rakka’ya yönelik büyük operasyona da katılması mümkün olacaktır Türkiye’nin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X